marka konumlandırma stratejileri

marka konumlandırma stratejileri

Marka Konumlandırma Stratejileri

 

Marka Konumlandırma stratejileri ; Markanın rakiplerinden ayrılarak hedef kitle üstündeki imajı ve konumunun oluşturulmasının tüm aşamalarını kapsar.

Marka Konumlandırma stratejisi belirlenirken, markanının sunduğu hizmetler ve/veya ürünlerin çok iyi analiz edilmesi gereklidir. Marka rakiplerinin stratejileri incelenerek, pazardaki eksik veya açık belirlenerek markanın ürünün özellikleri ile karşılaştırılmalıdır. Bu sayede daha hızlı ve etkin konumlandırma stratejisi belirlenebilir.

Marka Konumlandırma Stratejisi Belirleme

Marka konumlandırma yapılırken, ilk aşama markayı çok iyi analiz etmektir. Markayı tanımadan bir konumlandırma yapmak başarı yerine başarısızlık getirecektir. Marka konumlandırma stratejilerinin temel prensibi hedef kitlenin bilinç altında oluşturulacak olan imgelemedir.  Otomotiv sektöründeki “Ferrari ” markası ,  firmanın ürettiği otomobillerin en hızlı ve sportif otomobil markası imajını hedef kitleye ulaştırmıştır. Ferrari markasından daha hızlı otomobiller üretilsede marka bilinç altı yerleşiminden dolayı hız = ferrari imajını korumaktadır.

Örneği verilen marka da , işitsel veya görsel olarak duyduğunuzda, fiyat, rahatlık vb. tüm algılardan önce hız ve sportiflik çağrıştırdığına şahit olabilirsiniz.

Marka oluşturma ve konumlandırma yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

marka konumlandırma stratejisi

Marka Konumlandırma Stratejileri Örnekleri

Marka  özelliğine göre konumlandırma;

Marka konumlandırma yapılırken ürünün özellğine odaklanmak en çok kullanılan stratejilerdendir. Bu özellik , fiyat, organiklik, güven , dayanıklılık, garanti, hizmet kalitesi vb. birçok şey olabilir. Volvo markası sektörde rakiplerinden ayrılmak için ” güven ” özelliğini kullanmıştır. Volovo safety for life, sloganı ile biz siz ve aileniz için en güvenli araçları üretiyor imajı ile konumlanmıştır.

Rakiplere göre marka konumlandırma stratejisi;

Sektördeki rakiplerin konum ve özellikleri analiz edilerek, rakiplerde olmayan konulara odaklanma stratejisi. Sleepy çocuk bezi markası , rakiplerinin sızdırmazlık, kalite, boyut vb. birçok konuda odaklandığını analiz etmiş ve rakiplerinden ayrılmak için; Bizim ürünlerimiz doğal ve organik pamuktan dokunarak bebeğinizi korur özelliğine odaklanarak sektöre yerleşmiştir.

Kullanıma göre konumlandırma;

Markanın sektördeki kullanımdaki ayırt ediciliğinin öne çıkarılması stratejisi. Diş macunlarının hepsinin beyazlatma, dişleri koruma vb. slogan ve odaklandığı konulara odaklanmak zor ve daha fazla bütçeli olacaktır. Onun yerine ürünün diğer rakipleri 30 gün kullanımda başardığını , 10 gün vb. alanda başardığını vurgulamak başarılı bir konumlandırma stratejisi örneğidir.

Fiyata göre konumlandırma;

Tüketicilerin %90’nı aynı ürünü daha uygun fiyata almayı tercih ediyor. Bu algı neredeyse tüm sektörlerde bulunmaktadır.

Hedef Kitleye göre konumlandırma;

Müşteriler için özelleştirilmiş tasarım ve hizmetleri konumlandırmak daha kolay ve başırılıdır. Örneğin tekstil sektöründe özel tasarımlar yapan bir kot markasının , standart herkeste olan modeller ile konumlandırılmasından daha kolay ve etkilidir.

Trendlere göre konumlandırma;

Marka konumlandırma stratejisinde, sosyal medyanın yaygnılaşması ile trendler önemli hala gelmşitir. Marka konumlandırma stratejileri  trendlerin takip edilmesi başarı olasılığını yükseltmektedir. Örneğin; son yıllarda kırışıklıkların giderilmesi ve bunun doğal yöntemler ile olması trendi ile birleştirilmiş bir marka stratejisi daha fazla başırılı olacaktır.

marka konumlandırma stratejileri