Kurumsal Kimlik Tasarımı

 

Kurumsal kimlik tasarımı bir firmanın kendini dış dünyaya yansıtan profesyonel çalışma bütünü ve kreatif ajansı işidir. Kurumsal kimlik olarak nitelendirilen ve sizin de son zamanlar çok sık duyduğunuz bu kavram bir firmanın/şirketin kurum içi/dışı imaj ve duruş çizgisini oluşturan kimliğidir.İmaj kelimesini okuduğunuzda buradan hissediyorum aklınızda ışıklar oluşmaya başladı. Evet tamda düşündüğünüz gibi bir firmanın kurumsal imajı da tıpkı kişisel imaj gibidir.

Nasıl ki kişisel imajımızı oluştururken kariyerimiz, mesleğimiz, sosyal çevremiz, renk seçimlerimizde ise ten ve göz rengimiz gibi etkenler belirleyici faktör değil mi? İşte firmamızın kimlik tasarımı imajında da sektörümüz, hedef kitlemiz, rakiplerimiz gibi birçok faktör belirleyiciliğimiz olacak. Kimlik ajansı ise tam bu noktada sizin yol göstericiniz oluyor. Tıpkı bir pusula gibi.

Bir başka söylem ile kimliklerin tasarımı firmalar arasında  kimlik kargaşasını ortadan kaldırır. Ayrıca profesyonel tasarlanmış kurumsal kimliğiniz ile müşterilerinizin ve hedef kitlenizin gözünde prestij kazanmanızı sağlayacaktır.  Ayrıca saygınlığınızı artıracak ve akılda kalıcı olmanızı olanak verecektir.

Şimdi kurumsal kimliğin tasarımını daha iyi kafamızda oturtabilmemiz için sizi işimizin mutfağına davet ediyorum. Sayfa sonlarına geldiğinizde gerek renk seçimleri gerek tipografi, kurumsal logodan tasarımından ofis dizaynına kadar tüm detayları ile gerekli bilgilere ulaşacaksınız ve bol bol tasarım örnekleri keşfedeceksiniz.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik, bir şirketin veya markanın renk, tipografi, logo ve slogan gibi unsurları içerisinde barındıran imajını ve kişiliğini yansıtan yaratıcı tasarımdır. Yaratıcı bir kimlik tasarımı, hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi amaçlar. bu nedenle örneğin, logonuzun renklerini seçmek çok önemlidir. Her rengin verdiği bir his ve her yazı tipinin içerdiği bir anlam vardır.

Markanızı geliştirmek , hedef kitlenize etkili bir dil ve sunumla ulaşmak için kimlik tasarımlarınızı sizi en iyi yansıtan, sektörünüzü ifade eden, rekabet ettikleriniz arasında duruşunuzu gösterebilecek ajanslar ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Kurumsal Kimlik Marka İmajı nedir

Bir marka imajı, bir kişinin o şirket, kişi, ürün veya hizmetle yaşadığı her deneyimden oluşur. Logoyu gördüğünüzde düşündüğünüz şey, markanın veya şirketin kişiliği hakkındaki algısıdır. Başarılı ve çekici bir marka yaratmak, bir şirketin hedef pazarına hitap etmek için uygun strateji, konumlandırma, pazarlama ve mesajlaşma gerektirir. Nihayetinde bir marka, bir ajans tarafından oluşturulan yalnızca strateji, konumlandırma, pazarlama ve logoya değil, aynı zamanda şirketin davranışına, etik kurallarına ve değerlerine dayalı olarak, hedef kitlesi düşünülerek oluşturulur. Bir müşteri bir şirketle uyumlu hissettiğinde, bu duygusal bir bağdır, paylaşılan vizyon ve değerlere dayalı bir bağlantıdır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir

Kurumsal kimlik tasarımı, işletmenin tüm alanlarını kapsayan kurallar ve değerler aracılığıyla şirketin öz imajını yansıtan grafik çalışmaları bütünüdür. Kurumsal kimliğiniz planlama gerektirir. Kimlik tasarımları tutarlı bir imaj iletmek için analiz edilerek düzenlenmelidir.

Kurumsal kimlik, bir şirketin logolardan sosyal medya varlıklarına ve kırtasiye malzemelerine kadar uzanan tüm görsel yönlerini ve tasarım öğelerini içerir. Güçlü bir tasarım sayesinde marka imajı anında tanınır ve bu müşterilerde kalıcı bir izlenim yaratır.

Ancak kurumsal kimlik, tasarımdan daha fazlasıdır; şirket olarak kim olduğun. Yani bir yandan bu kurumsal tasarım öğelerini, aynı zamanda kültürünüzü, değerlerinizi ve iç ve dış iletişiminizi de içerir.

Tasarım ilhamı bir yana, beğeni ve ilgi toplayan kimlik tasarımları, tutarlılığın markalaşmada oynadığı önemi göstermeye hizmet ediyor. Kurumsal kimliğinizi yenilemek veya tamamen yeniden markalaştırmak istiyorsanız, şirketinizin ‘ kurumsal kimlik ‘ şemsiyesi altında kalan her yönü dikkate alması çok önemlidir.

Merhaba;
Hizmetlerimiz ve Fiyatlar hakkında yardımcı olmamı İstermisiniz?
Size hitap edebilmek için
Adınızı Soyadınızı ve Temsil ettiğiniz şirket ünvanını paylaşmanızı rica ederim.

Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi

Daha yüksek kazançlı ve daha çok müşteriye ulaşmak ister misiniz? Evet seslerini duyar gibiyim.

Bugün global müşteri deneyimi yaşayan kökleşmiş firmaları analiz ettiğinizde hepsinin kurumsal kimliği vardır. Öncelikle marka olmanın temel ve ilk adımıdır.

İşletmenizin markalaşmasını istiyorsanız, marka olmanın ilk adımı kurumsal kimliğinizi işletmenizi en ince detayına kadar anlatan yönleriyle kurumsal kimlik tasarımınızı hazırlamalısınız. Marka planlamanızı doğru tasarımlar ile sunduğunuzda, hedef kitlenizin algısında vermek istediğiniz mesajı kolayca hissettirebilir ve satın alma noktasında hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Burada çok güzel söylenmiş bir söz var ‘vakit nakittir’. Hızlı ikna edilebilir bir kimlik tasarımı ile birçok müşteri keyfi yaşayabilirsiniz.

Bir kuruluşun, kurumsal kimliğine göre değer verilme olasılığını her şey kadar muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Tutarlı bir “görünüm ve izlenimin” önemli olduğuna inanıyoruz. Kimlik çalışması yapmadığımız sektör veya daha önce tasarlanmış benzetmeleri yaşatan fikirlerimiz yok. Her marka için kendisine özel ve anlamlı kılan kimlik çalışmaları yaratıyoruz. Uzmanlığımız, yaratıcılığın temel bir gerçeğini yansıtıyor.

Deneyimlerimize göre, bir kuruluşun kurumsal kimliği genellikle ilk izlenimi yaratır. Bu nedenle, önerinizi anlamak için çok çalışıyor ve ardından markanızın hedef kitleniz ile etkileşimini kolaylaştırıyoruz. Hedef kitlenizin ilgisini çekmek ve cesaretlendirmek için farklı görüntüler ve mesajlar veriyoruz. Marka iletişiminizin yolunda gitmesini sağlamak için kullanıcı yönergeleri oluşturuyoruz.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Olmalı

Sıfırdan yeni tasarımlar inşa ediyoruz. Logo değişikliği olsun veya olmasın mevcut tasarımlarınızı yeniden oluşturuyoruz. İster bir başlangıç ​​olun ister yeniden başlayın. kurumsal bir kimlik somuttur. Duyulara hitap ediyor. Tanınırlığı ve hatırlana bilirliği artırır. Doğru kimlik tasarımı, geniş Pazar yerlerin de öne çıkıyor. Geleceğe yatırım yapmaya hazır olduğunuzu gösterir. Sektörünüzde liderlik etme arzusu mesajı iletir.

Profesyonel kimlikler, hedef kitlenizde duygusal bağ oluşturur. Uzun yıllar süren ilişkiler yaratır. Ve çalışanlara motivasyon fırsatı verir. Çünkü,  güven ve inanç hissettirir.

Enteresan çizgi  kurumsal kimlik ajansı ve  tasarım ekibimiz farklılaşma sağlayarak kuruluşların daha kolay tanınmasını ve hatırlanmasını sağlar. Büyük fikirleri ve anlamı erişilebilir kılarlar. Farklı unsurları ele alır ve bunları tüm görselliğiyle tasarımlarında birleştirirler.  Bize sunduğunuzdan daha fazlasını veriyoruz sizlere.

Kurumsal Kimlik Ajansı

Kurumsal bir kimlik bir firmanın imajı ve ön yüzüdür. Tasarım çalışmalarında en önemli nokta anlaşılabilir, cazibesi yüksek, estetik görünümlü ve birbirini tamamlayıcı olmasıdır. Tabi iş estetiğe dayanıyorsa uzman elinden geçmesi gerekir. Kurumsal kimlik ajansı da bu noktada devreye giriyor. Enteresan ve yaratıcı fikirlerin duayeni olduğu uzman ellere kendinizi teslim ettiğinizde profesyonel işlere imzanızı atıyorsunuz.

Neden Kurumsal Kimlik Ajansı İle Çalışmalısınız?

Kurumsal kimlik, bir logodan çok daha fazlasını içerir, bir şirketin kişiliğinin ve çalışma şeklinin bir yansımasıdır. Kimlik tasarım şirketi olarak işimiz, hedef kitleniz üzerinde dikkat çekici bir etki bırakan yaratıcı bir görsel konsept ile bu unsurları yakalamaktır. Logo tasarımı , kurumsal kimliğin bir parçasıdır, ancak kimlik tasarımı çok daha geniş bir alandır.

Kurumsal kimliğin tasarımı, bir web sayfası , broşürler ve dijital ticari katalogların oluşturulması için yönergeler içerir . Bir şirketin pazarlama planının parçası olan iletişim araçlarıdır. Bu nedenle, bir markanın doğru performansı için iyi bir kurumsal bir kimlik kılavuzu şarttır. Enteresan çizgi kurumsal kimlik ajansı, şirketinizin kişiliğini temsil eden benzersiz ve göz alıcı görsel öğeler tasarlamaya odaklanır ve böylelikle müşterilerinizi büyülemenize ve pazarda başarılı olmanıza olanak tanır.

Kurumsal Kimlik Aşamaları

Şirketinizin, vizyonu ve misyonu, temel değerleri, kültürü ve davranışı bunların hepsinin şirketinizin ve ekibiniz tarafından rol modellenmesi, yaptığınız her şeye yerleştirilmesi ve kurumsal tasarımınızda hayata geçirilmesi gerekiyor.  Kurumsal kimlik tasarımı da burada devreye giriyor.

1. Nereden Geldiğinizi Düşünün

Kimlik tasarımlarını oluştururken bütünü bakmalısınız. Geleceği hedeflerken geçmişinizi de değerlendirmelisiniz.

Sektörünüze nasıl başladınız?

Tam olarak ne iş yapıyorsunuz ve ürün/hizmet kategorinize neler eklemeyi düşünüyorsunuz?

Vizyonunuz ve misyonunuz nedir?

Markanızın gelişimine dair planınız nedir?

2. Nerede Olduğunuzu Öğrenin

Hedefinize varmadan önce bugün nerede olduğunuzu anlamak iyi bir fikirdir. Nereye varmak istediğinize bakmaya başlamadan önce, bugün nerede olduğunuzu anlamak isteyeceksiniz. Aşağıdaki gibi soruları yanıtlamak için biraz araştırma yapmaya zaman ayırın:

Mevcut müşterileriniz sizin hakkınızda ne düşünüyor?

Mevcut şirket ürünleriniz hakkında tüketici yorumları neler?

Saklamak isteyeceğiniz gerçekten olumsuz geri bildirimler ve anahtar kelimelere maruz kalabilirsiniz. Ancak iyileştirme alanları da bulabilirsiniz. Geleceğin kurumsal kimlik tasarımını oluşturmak için hem olumlu hem de olumsuz girdileri kullanmalısınız.

3. Şirketinize Dışarıdan Bir Göz İle Bakın

Çevrenizde neler olup bittiğini görmek için kendi şirketinizin ötesine bakın. Rakipleriniz neler yapıyor? Siz neler yaptınız? Rakiplerinizin kim olduğuna dair biraz daha araştırma yapın ve şunu görün:

Rakiplerinizin kurumsal kimliği hakkında ne öğrenebilirsiniz?

Sizce bir şirketi başarılı, diğerini başarısız kılan nedir?

Kendi kimliğinizi oluştururken bu ayrımların farkına varmak için yine hem olumlu hem de olumsuz olarak elde ettiğiniz iç görüleri not edin.

4. Gelecek İçin Bir Vizyon Oluşturun

Net bir vizyona sahip olmak, olmak istediğiniz yere varmanıza yardımcı olacaktır. Bir kurumsal kimliğin oluşturulması zaman. Tasarım ajanslarından destek alarak planlama yapabilirsiniz. Sizi geleceğe taşıyacak kurumsal kimlik tasarımı inşa edeceklerdir. Çalışmaya başlayacağınız tasarım ajansları ile kurumsal kimliğiniz ve gelecek hedeflerinizle ilgili bir kaç soruya cevaplar arayın. Örneğin; işinizle nereye varmaya çalıştığınız konusunda ileriye bakmak istiyorsunuz, diyelim ki beş yıllık bir ufukta:

 • Bundan beş yıl sonra şirketinizle nerede olmak istersiniz?
 • İç yapınız ve ekibiniz nasıl görünecek?
 • Hangi yeni ürün ve hizmetleri başlatacaksınız?

Bu şekilde ileriye bakmak, şu anda geliştirdiğiniz kimliğin yalnızca gelecek yıllarda alakalı olmasını sağlamaya değil, aynı zamanda oraya ulaşmanıza da yardımcı olacaktır.

5. Kurumsal Kimliğinizi Geliştirin

Nereden geldiğinizi, bugün nerede olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinizi belirlediniz, rakiplerinizin neler yaptığını öğrendiniz ve artık kendi kurumsal kimliğinizi oluşturmaya hazırsınız. Bunun hem tasarım yönleri hem de şirket kültürü ve marka imajı anlamına geldiğini unutmayın.

Kurumsal Kimlik Tasarım aşamaları

Marka stratejinizi nasıl geliştireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu sizi amacınızın önemli unsurlarına, temel değerlere, marka kişiliğinize ve konumunuza götürecektir.

Marka kurumsal kimliğinizi geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinin Bu, tipografi, renk paleti ve form dahil olmak üzere marka tasarımınızı ayrıntılarının yanı sıra bunların logonuzda, web sitenizde, kartvizitleriniz de vb. nasıl hayata geçireceğinizi içerir.

Marka kimlik kılavuzu oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinin. İşte burada, marka kimliğinizin tüm bu öğelerini kullanışlı bir şekilde toplamış olacaksınız.

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir şirketin marka imajı tasarımı veya yeniden tasarımı ile birlikte oluşturduğu ve sunduğu bir belgedir. Kimlik kılavuzu, bir markanın görsel kimliğinin parçası olan unsurları tanımlar ve toplar.

Kurumsal bir kimlik kılavuzu, tasarım uygulamaları için bir dizi kılavuzdur. Başka bir deyişle, güçlü bir marka kimliği oluşturmak için kurumsal grafiklerinizi nasıl kullanacağınızla ilgili talimatları oluşturur. Markanızın kimlik imajı tasarımı hiçbir bağlamda asla şansa bırakılmamalıdır. Bu nedenle, her bir detayı belirli bir stile uyarlanmalıdır. Bu şekilde tutarlı bir kurumsal kimliğinizin varlığı, hedef kitlenize güven, güvenilirlik ve profesyonellik ilhamı verebileceksiniz.

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Neleri İçerir?

Logo Tasarımı

Markanızın veya şirketinizin logosu, işletmeniz ile ilgili önemli bilgileri ileten güçlü bir pazarlama aracıdır. Kurumsal bir kimlik tasarımı kılavuzu, onu nasıl etkili bir şekilde kullanacağınıza dair talimatlar içerir.

Yazı Stilleri

Kimlik tasarımı geliştirme kapsamında, grafik tasarımcılar, şirketinizin kişiliğini daha iyi ifade eden ve bunları kullanmanın ne zaman daha uygun olduğunu gösteren bir dizi yazı tipi stili belirler .

Renkler

Kimlik tasarımınız, hedef kitlenizde ilham vermek istediğiniz duyguları uyandıran bir renk şemasına sahip olacaktır . Hem ana hem de tamamlayıcı renkler, özel işlevleriyle birlikte kılavuza yansıtılmalıdır.

Grafik Çizgileri

Bir marka oluştururken, onun grafik çizgisi tanımlanmalıdır. Bir grafik çizgisi, olumlu bir itibar oluşturmaya katkıda bulunan iletişim materyallerinizin yerleşim yönergelerine karşılık gelir.

Simgeler

Simgeler, bir web sitesinin işlevlerini ve özelliklerini etkileşimli bir yaklaşımla açıklamak için çok kullanışlıdır. Ayrıca, süreçlerin adımlarını açıklamanıza yardımcı olur ve kullanıcılar için anlaşılmasını kolaylaştırırlar.

Kurumsal Kimlik Unsurları Nelerdir

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kimlik tasarımları kurum içi/dışı imaj ve duruş çizgisini oluşturan çalışmalar bütünü diye söz etmiştik.

Şimdi bu bütünlüğü parça parça alt balıklar altında inceleyelim.

 • Amblem / Logotayp kullanım standartları
 • Antetli kağıt tasarımı
 • Devam kağıdı tasarımı
 • Zarf tasarımı
 • Kartvizit tasarımı
 • Dosya tasarımı
 • Bloknot tasarımı
 • Haberleşme formları
 • Kurum içi yönlendirmeleri
 • Muhasebe dokümantasyonlarının tasarımı (Fatura, İrsaliye, Makbuz vb…)
 • Şirket giyim ve davranış kuralları
 • Dijital materyallerin tasarımı
 • Kurumsal kimlik kullanım standartları kılavuzu

Saat tasarımı

Kalem tasarımı

Bardak tasarımı

Bayrak tasarımı

Damalı bayrak tasarımı

Üçgen bayrak tasarımı

Ajanda tasarımı

Bloknot tasarımı

Defter Tasarımı

Web site ana renkleri

Logo doğru yanlış kullanımı

Logo dijital kullanımı

Davetiye tasarımı

İş ilanı , davet organizasyon standart uygulaması

Dijital reklam, banner, display reklam standartları

Logo tasarımı bütünlüğü

Logo amblem tasarımı

Logo font tasarımı

Logo kimliği çalışması

Logo doğru yanlış kullanımı

Logo renkleri , pantone, cmyk, rgb vb.

Logo mühendislik çizimleri

Merhaba;
Hizmetlerimiz ve Fiyatlar hakkında yardımcı olmamı İstermisiniz?
Size hitap edebilmek için
Adınızı Soyadınızı ve Temsil ettiğiniz şirket ünvanını paylaşmanızı rica ederim.
Online Chat
Close