Sosyal Medya Pazarlama Ajansı

Sosyal medya pazarlama ajansı markaların, dijital platformlar üzerinde konumlandırılmasını sağlar. Sosyal medya danışmanlığı ajansı, markaların sosyal medya hesap yönetimi ‘ni yaparak, markanın reklam, tanıtım ve pazarlama planlamasını hedef kitleye göre ulaşması adına kurumu yönlendirir. Sosyal medya pazarlama ise firmaların, markaların veya şahısların kendi içeriklerini üreterek hedef kitlelerine ulaştıkları dijital reklam alanlarıdır. Daha geniş bir tanımlama yapacak olursak sosyal medya görsel, video gibi birçok çeşitli içerikler ile internet üzerinden paylaşım yaptığımız platformlardır.

 

Kişiler ya da markalar sosyal medya platformları aracılığı ile hedef kitlesine rahatça ulaşabiliyor. En önemlisi ise insanlar ile tarzını, düşüncelerini rahatça paylaşabiliyorlar. Günümüzde dijital camianın gelişmesi ile sosyal medyayı aktif olarak kullananların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Kullanıcı sayısının artması ile orantılı olarak markalara sosyal medya danışmanlığı adı altında sosyal medya ajansı sayıları da artıyor.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya platformlarının genişlemesi ile birlikte kullanıcı yaş eğilimleri de farklılık gösteriyor. Hedef kitlenize daha kolay ve kısa sürede ulaşabilmek için öncelikle hedef kitlenizin yaş ortalamasını belirlemeniz avantajınıza olacaktır.

Sonrasında hedef kitle yaş grubunuzun hangi platformları kullandıklarını ve ne kadar vakit geçirdiklerini analiz etmeniz gerekir. sosyal medya pazarlama ajansı ile çalıştığınızda markanız için gerekli araştırmaları ve raporlamaları yaparak ajansınız size sunacaktır.

Bu noktada özellikle markaların danışmanlığına sosyal medya ajansı hizmet veriyor. Sosyal medya ajansları hedef kitlenizin analizi yapar. Hangi platformlar üzerinden ne şekilde paylaşım yapacağınız konusunda yönlendir. Hangi mecralara daha fazla ağırlık vermenizden, hangi sosyal medya uygulamalarının algoritmasının hangi renklerde etkileşim artırdığına kadar detaylı ve kapsamlı şekilde analiz ederek sosyal medya danışmanlığı hizmeti verir.

O halde markalar sosyal medyada etkin olmak ve dinamik kalmak için hangi yolları izlemeli, birlikte bakalım.

En İyi Sosyal Medya Ajansları

En iyi sosyal medya ajansları belirleyerek ve belirlediğiniz ajansınızdan sosyal medya danışmanlığı alarak birlikte hareket etmelisiniz.  Ajansınız ile birlikte yer almak istediğiniz sosyal medya platformlarını belirlemelisiniz. Platformları belirlerken o platformu neden kullanmanız gerektiğini analiz ederek karar vermelisiniz.

Sosyal medyadaki varlığınız, markanızın kimliğinin önemli bir uzantısıdır. Markanızı içten dışa çok iyi bilseniz de somut ve reel sonuçlar üretmek için hikayenizi nasıl, nerede ve ne zaman paylaşacağımızı biliyoruz.

Merhaba;
Hizmetlerimiz ve Fiyatlar hakkında yardımcı olmamı İstermisiniz?
Size hitap edebilmek için
Adınızı Soyadınızı ve Temsil ettiğiniz şirket ünvanını paylaşmanızı rica ederim.

Türkiye’nin En İyi Sosyal Medya Pazarlama Ajansları

Her zaman nerede, ne zaman, ne söyleyeceğini bilen marka olun. Türkiye’nin en iyi medya ajansları arasında yerimizi alıyoruz. Uzman ekibimiz, ulaşmak istediğiniz hedef kitleniz üzerinde yankı uyandıran gerçek marka sesinizi bulmak için sizinle birlikte çalışır. Size özel sosyal medya strateji uzmanımız ekibinize katılır, sosyal medyada varlığınızı iyileştirir ve ilgili hedeflemelere katkıda bulunur.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Sosyal medya hesap yönetimi ile markanızın sektörünüzün hangi kanalda potansiyel müşteriler edineceğinizi hangi site ve uygulamaların trafik sağladığını bilir.

Her sosyal medya kanalı birbirleriyle benzerlik gösterseler de aslında her biri birbirlerinden bir o kadar da farklılık gösteriyor. Her sosyal medya ağının demografisi farklıdır. Yapacağınız her kampanya kanallar üzerinde bu açıdan farklılık gösterir. Örneğin; Bir B2B işletmesi, Y kuşağını hedefleyen bir tüketici markasından daha çok LinkedIn kullanmaktan daha fazla yararlanır.

Kısaca özetlemek gerekirse sosyal medya ajansı ne yapar dediğinizde uçtan uca sosyal medya, marka bilinirliği stratejinizi oyununu kuralına göre oynar ve uygular.

Sosyal Medya Pazarlama Yararları Nelerdir?

Sosyal medyayı doğru stratejiler ile kullanmak ve yönetmek markaları ve kurumları güçlendiriyor. Peki, sosyal medya ajansı ile çalışmanın markanız için ne yararları neler olabilir? Bu konudan söz etmeden önce söylemek isteriz ki sayacağımız faydalar ancak bizim gibi işinde uzman ve profesyonel bir sosyal medya ajansı ekip ile çalıştığınızda gerçekleşecektir.

Sosyal medya ve  içerik pazarlaması ayrı başlıklar altında görünse de birbiriyle örtüşen iki alandır. Giderek daha bağlantılı br hal alan sosyal medya içerik pazarlaması taktiklerine stratejilerine ilgi artıyor.

İşletmenizi büyütmek ve geleceğe taşımak istiyorsanız marka bilinci hedef kitle algısı kritik önem taşır. İnsanlar markanız hakkında ne kadar çok bilgiye ulaşabiliyor ve sahipse, o kadar çok geniş topluluğa ürün veya hizmetinizi sunabilirsiniz. sosyal medya, marka bilinirliğinizi artırmak için harika bir yerdir.

Sosyal medya ajansı ise bu yolda daha hızlı ilerleyebilmenizi sağlayan profesyonel ve yaratıcı bilgilere sahip yol göstericiniz olacaktır.

Sosyal medya yönetimi algı işlemidir. Sosyal medya araçlarının geleneksel iletişim araçlarından son derece farklı tekileşimler sağlamaktadır.  Mesela sosyal medya algı yönetimi sayesinde trend olan bir ürün bir gecede deponuzu boşaltacak kadar satış elde ettirebilir.

Sosyal medyada algı yönetimi ile o ürünün alınması zihinlere yerleştirilir. Farklı Pazar kanalları ile ne kadar uğraşanız mümkün değil bu kadar satış rakamlarına ulaşamazsınız. Algı yönetiminin altında yatan zorlamak değil seçiciliği hedeflemek ve başarmaktır.

İnternetteki yerinizi web sitenizin ötesine, sosyal medya dünyasına taşımalısınız. Bu sizi bir çok yeni müşteriler ile bir araya getirecektir. Sektör ve hedef kitle segmentinize göre Twitter, LinkedIn, Facebook, ve Instagram gibi sosyal medya dünyasında paylaşımlar ve bütçeli tanıtımlar önemli bir yeni kanalı oluşturacaktır.

Yeni reklam trendleri öncesine kadar geleneksel reklam kanalları üzerinden marka tanıtımı ve bilinirliği için yüksek bütçeli maliyetler ile yüz yüze kalmıştık. Bugün ise sosyal medya araçlarının artması, dijital reklam trendlerinin belirginleşmesi ve bu araçların sosyal topluluk oluşturması sayesinde anlık paylaşımlarımız ile birçok topluluğa dokunabilir olduk. Üstelik küçük  sonuç odaklı bütçeler ile.

En İyi Sosyal Medya Ajansı Nasıl Seçilir?

Gerçekten iyi bir sosyal medya içeriğine yatırım yaptığınız sürece, sosyal medyanın potansiyel müşterilere ulaşması ve ürün yada hizmetlerinizin satış havuzunu doldurma şansınız olduğu anlamına gelir.

 • Peki, hedef kitleniz için en iyi içeriği oluşturduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz?
 • Markanızı mümkün olan en iyi şekilde nasıl tanıtacağınızdan emin değilseniz?

Sosyal medya ajans hizmetlerinin devreye girdiği nokta burada başlıyor.

Sosyal Medya Ajansı ‘nda Yaratıcı yön

Her marka, müşteri deneyimi yolculuğunda tutarlı kalmayı tercih eder. Buda tasarımcıların, içerik pazarlamacıların ve satış ekibinizin birlikte koordineli çalışması ile ortaya çıkar. Ay sonunda raporlarınızı aldığınızda size beklediğiniz sayılara ulaşmanızı bu yaratıcı yön verecektir.

İyi bir sosyal medya ajans pazarlaması, gizli bilgi birikimi ve deneyimi ile birinci sınıf profesyonel tasarımcıların ve metin yazarlarının yeteneklerini masaya koyarak markanız için benzersiz hatta eşsiz bir yön geliştirecektir.

Araştırma yaptığınızda sosyal medya ajans hizmeti veren bir çok kurumla karşılaşabilirsiniz. Sizden çok basit hizmetler karşılığında ufak rakamlardan tutun binlerce dolarlık paket ücreti sunabilirler. Ancak “ucuza al, iki kez al” yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden yaratıcı yönleri gelişmiş sosyal medya ajansı ortağınızı seçerken dikkatli ve emin olun.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal medya yönetimi ve pazarlamasını doğru ve sonuç odaklı yapmanın temel bileşeni bir stratejiye sahip olmaktır. Bir strateji oluşturmadan, sosyal medya ağlarında paylaşım yapmanın markanız için hiçbir etkisi ve getirisi olmayacaktır. Hedefinizi, hitap etmek istediğiniz kitle ve topluluğu, bunların kimler olduklarını ve ne istediklerini derinlemesine anlamalısınız.

Eğer bunları göz önünde bulundurmaz iseniz istediğiniz noktaya ulaşmak yerine olduğunuz yerde saymaya, rakiplerinizin ise sizin önünüzden yürümesine seyirci kalırsınız.

Markanızı sosyal medya aracılığıyla büyütmek veya bir sosyal medya pazarlamacısı olarak seviye atlamak istiyorsanız, alanında uzman sosyal medya danışmanlığı yapan sosyal medya ajansı ile çalışmanızda fayda olacaktır.

Sosyal Medyada Başarının “Beş Sırrı”

Sosyal medya pazarlama stratejinizi oluşturmanın en basit yollarından biri, kendinize 5N1K sorularını sorarak ışık tutabilirsiniz.

İlk soracağınız soru “Neden sosyal medyada olmak istiyorsun?”

 1. Ne paylaşacaksın?
 2. Niçin paylaşacaksın?
 3. Nasıl paylaşacaksın?
 4. Nerede paylaşacaksın?
 5. Ne zaman paylaşacaksın?
 6. Hedef kitleniz kim?

 Not: 5N1K yöntemi, sorunun gerçek yapısını belirlemek için kullanılır. Var olan durum hakkında bir rapor hazırlamak için gerekli tüm verileri toplamayı amaçlar.

Sosyal Medya Yönetimi

Hedef Kitlenizi Özelleştirin. (Yaş, Cinsiyet, Medeni Durum, İlgi …) Klasik kanallardan farklı olarak hedef kitlenizi segmentlere ayırın. Örneğin; Bir mobilya üreticisiyseniz yeni evlenecek çiftlere özel tasarımlarınız il kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bir inşaat firmasıysanız emlak sitelerini, internet kullanıcılarının yoğun ve aktif olduğu bölgeleri hedefleyen ve online alışveriş gibi 40 yaş üstü bir grup seçebilir, böylece ilgili gruba ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi ve Geri Bildirim

Sosyal medya kanallarında yer alan sayfalarınızı beğenen ve sayfanızı takip eden bir kullanıcı tüm paylaşımlarınızı görmeye devam eder. Diyaloğunuzu güçlü tuttuğunuzda takipçi sadakatinizi artırır. Üstelik size ek bir maliyet olmadan.

Bir sayfanın 1 milyon organik takipçisi demek, 1 milyon kişiye bedava mail göndermek veya 1 milyon izleyici kitlesi olan TV programına reklam vermek demektir. Klasik medyada maliyetin ne kadar yüksek olacağını bugün hepimiz biliyoruz.

Markanızı Güncel Tutun Hedef Kitleniz ile İletişim ve Etkileşim Sağlayın

Güncel ve dikkat çeken içerikler sosyal medyada hızla yayılıyor. Hedef kitleniz ile iç içe ve dost canlısı bir marka olmak için sosyal medya araçlarını mutlaka kullanın. Sosyal medyada yönetimi demek, müşteri ilişkileri yönetimi demektir.

Sosyal Medya İle Pazarlama Modeli

Çeşitli sosyal medya araçları kullanarak tüketici kitlenizi arttırmayı sağlayın. Hedef kitlenizden gelen geri bildirimleri mutlaka ölçümleyin. Böylece, ürün ve hizmetlerinizi onlara verimli bir şekilde sunabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedln ve Y jenerasyonunun gözdesi Tiktok gibi uygulamaların online hedef kitle üzerinde son derece etkili kullanılmasıdır. Milyonlarca kişiye ulaşmada önemli görevler üstlenen bu uygulamalar, aynı zamanda marka gelişiminde de rol oynayabiliyor. Sosyal medya uygulamalarının hayatımızın içerisine bu kadar girmesi sebebiyle tüm markalar, sosyal medyaya daha farklı bakış açısı ile yaklaşıyor.

Sosyal Medya Yönetimi ‘nde 4 Altın Kural

Sosyal medya ajansı markaların hedeflerine veya belirli bir ağı seçme nedenlerini planlayarak sosyal medyayı kullanmaya başlamanız adına danışmanlık yapar.

Markanız için içerik stratejileri oluşturulması, hedeflediğiniz topluluğa ürünlerinizin ve hizmetlerinizin ne işe yarayacağına dair iyi bir fikre sahip olmasını sağlar. Müşterileriniz için içerik stratejileri oluşturmaya karar verirseniz.

Enteresan Çizgi sosyal medya ajansı olarak hedef kitlenizi ve sosyal anahtar kelimelerinizi araştırıyor ve farklı ağları ve içerik türlerini test ve analiz ederek sosyal medya topluluğuna sunuyoruz.

Sektöre yeni atılan ve markalaşma yolculuğuna başlayan işletmelerin sosyal medya ağlarını kullanmalarını öneriyoruz. Nereden başlayacağınızı bilmek çoğu zaman zordur. Sosyal medyada yerini almak için zaman kaybetmeyin. Sosyal medya ajansı hizmetlerimizden danışmalık alarak başlayabilirsiniz.

Her marka veya küçük işletmeler zaman zaman içerik oluşturma konusunda sorunlar yaşayabiliyorlar. Hangi sosyal kanallardan hedef kitlelerine nasıl seslenmeleri gerektiğini, kuralları gözden kaçırabiliyorlar. Her içerik kendine özgü kanallara uygun tasarlanmalı ve hedef kitleye sunulmalıdır.

Markaların hedef kitlesine vermek istediği mesajlarını yayınlamak için sosyal medya ajansı olarak, sosyal medya içeriğinin ve tasarımının ilgi çekici olmasına teşvik ediyoruz

Sosyal medya danışmanlığı ajansı ile çalışmaya başladığınızda analitik verilerle sosyal medya içeriği oluşturmaya ve ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız. Sektörünüzde deneyime sahip sosyal medya ajansı ile çalışın.

Kendi ürettiğiniz sunduğunuz veya hizmet verdiğiniz alanda mutlaka bilginiz vardır. Ancak hedef kitlenizin bakış açısı ile bilgi edinmek, markanızı rakiplerinizin önüne geçirir. Bu konuda sosyal medya ajansından danışmanlık hizmeti almanız hedef kitlenize doğru algıyı oluşturur ve doğru hedef kitle ile sizi buluşturur.

En İyi Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Sosyal medya hesabı olan herkesin kendini sosyal medya uzmanı zannettiği günümüzde marka ve işletme hesaplarınızın yönetimini mutlaka bu işin uzmanlarına bırakmalısınız. Danışmanlığınızı yapan sosyal medya ajansı markanız için mutlaka aşağıda maddeler halinde sıraladığımız sorulara yanıt arayın.

 • Hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?
 • Ürünlerinizi veya hizmetinizi kimlere daha uygun? Kimler kullanabilir?
 • Ürünleri veya hizmeti satın alacak hedef kitle kim? Bazen satın alan ile kullanan kitle aynı olmayabilir.
 • Hangi gruplara hitap ediyorsunuz?
 • Alt gruplarınız ve dalları var mı?
 • Doğru hedef kitleyi seçebilmek için ürününüz veya hizmetiniz ile orantılı düşünmeniz gerekecektir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Şirketler, markalar sosyal medyada hedef kitlelerine ulaşmanın, onlarla etkileşimde ve iletişimde bulunmanın ve yaptıkları iletişimin akıcı, etkileşimli, gerçek zamanlı olması avantajı ile sosyal medya topluluğu oluşturmanın faydalarına tanık oldular. Sosyal medya marka ve hedef kitle ile arasında  gerçek zamanlı bir diyalog  sağlar.

Marka vermek istediği mesajın etkinliğini sağladığı sosyal medya topluluğundan gönderileri hakkında geri bildirimlerini hızlı bir şekilde alabiliyorlar. Öte yandan bu hedef kitle topluluğunun bir sonraki paylaşımlarında nasıl tepki vereceğini tahmin etmeyi kolaylaştırıyor.

İşte bu anlamda, markaların ulaşmak istediği kitleye yaklaşmada sosyal medya danışmanlığı ajansı önemli bir rol oynamaktadır. En önemlisi, markaların hedef kitleleriyle iletişim kurması ve etkileşime girmesi için sosyal medya yönetimi harika bir strateji olmasının yanı sıra, daha  az finansal yatırım gerektiriyor.

En İyi Instagram Sosyal Medya Yönetimi

Enteresan Çizgi sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı olarak dijital medya ve sosyal medya ekibimizle sosyal medya stratejileri geliştiriyor ve uyguluyoruz.

Marka Hedeflerinin Ve Mesajlarının Belirlenmesi:  Markanızın rakiplerinizden farklılıklarınız belirleniyor. Buna yönelik kısa, orta ve uzun vadeli pazarlama stratejisi geliştiriyoruz.

Doğru Ve Etkili Sosyal Medya Platform Seçimi:  Bu süreçte hangi sosyal medya ortamının kullanılacağını belirliyoruz.(Facebook, Twitter, Google, foursquare, LinkedIn, Instagram)

Haftalık – Aylık – Yıllık Planlama: Özel günler göz önünde tutularak kurumsal haftalık, aylık, yıllık planlar planlamalar yapıyoruz. Örneğin; Ocak ayındaki tüm paylaşımlar, tasarımlar, içerikler vs. Aralık ayında belirlenir. Aylık dinamiklere ve güncel gelişmelere göre değişiklikler yapılabilir.

İletişim Süreçlerinin Belirlenmesi: Gelen etkileşimlere dönüşlerin yapılması ve bilgi aktarım formatının belirlenmesi.

Paylaşım ve Takip:  Hafta sonu ve mesai saatleri dışında dahi olsanız özel gün paylaşımlarının yapınız. Tüm etkileşimleri takip edin ve cevaplayın.

Raporlama: Kaynak (gönderici, verici), Mesaj (ileti), Kanal (iletişim aracı), Alıcı-hedef (mesajın iletilmek istendiği taraf), Geribildirim (dönüt, feedback) süreçlerinizi raporlayın.

Hedef Kitlenize Kulak Verin

Sosyal medya danışmanı ve strateji uzmanlarımız, sektörünüzü, ürünlerinizi analiz ederek markanızın sosyal medya kanallarında nasıl konumlandırılması gerektiğini planlar. Enteresan Çizgi sosyal medya danışmanlığı hedef kitleniz için özgün olan içerik ve strateji ile kampanyalarınızı yönetir.

Markanızı Hedef Kitlenizden Uzaklaştırmıyoruz Diyalog Yaratıyoruz.

Sosyal Medyada Kriz Yönetimi

Sosyal medyada kriz yönetimi iki uçlu keskin kılıç gibidir. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağlarında bir kriz etkin yönetilmediği taktirde daha kötü vahim alabilir.

Etkili kriz yönetim planına sahip olmak, markanızın sosyal medya krizini çok daha iyi ve rahat atlatabilmesini sağlayacaktır.

Bugün, ister global bir marka olsun ister küçük yerel bir marka olsun ister istemez sosyal medyayı kullanıyor. Bu kullanımda ise bir takım noktalarda takılabiliyorlar. Bir kriz ortaya çıktığında ister olumsuz tanıtım, ister viral hale gelen yanlış bir haber olsun bu krizi yöneteceğimiz yer yine sosyal medyadır.

Bu bir yazım hatası ve yahut yanlış alıntıyı içeren bir basın haberleri yayınlayıp tekrar göndermek zorunda kalmaya benzemez. Sosyal medya alanında bilgi paylaştığınızda, anlık dünyanın diğer ucun yayılır.

Sosyal medya ağlarında paylaşılan her şeyin sonsuza kadar internet ağlarında kalacağını düşünerek hareket etmelisiniz. Bir paylaşım silinmiş olsa dahi sayısız takipçi tarafından ekran görüntüsü alınmış olabilir. Bu işte geri dönüşün olmadığının bilincinde olun.

Kriz yönetimi stratejilerinizi ve planınızı sosyal medya platformlarını içerecek şekilde yenilerken, ekibinizin aşağıdaki yaygın hatalardan uzak sunması gerekecektir.

Sosyal Medyada Yavaş veya gecikmiş yanıt

Takipçilerimiz anlık geri bildirim isterler. Çünkü bu onları özle hissettirir. Üzgünüm ki hiç bir takipçi sizin o an ne iş yaptığınızı düşünmez ve sizi telefonun başında beklemez. Hızla yapılan geri bildirim size fazlasıyla dönecektir.

Halka açık tartışmalar

Sosyal medya kullanıcıların artık hemen hemen hepsi bir eleştirmendir. Ekibinizin takipçilerinize kibar, doğru ve markanıza uygun yanıtlar vermeleri için yönlendirin.

Hazırlıksız yakalanmak

Aylık planlamalarınızı yaparken bir sonraki krizler için elinizin altında olacak önemli mesajlar için zaman ayırarak düzenleyin. Unutmayın ki, bir kriz geldiğinde çalışanlarınız muhtemelen strese gireceklerdir, bu nedenle markayla ilgili, sakin ve saygılı ifadeler hazırlamak, yanıtınız için doğru tonu belirlemenize yardımcı olabilir.

Enteresan Çizgi Sosyal Medya Ajansı ekibimiz olağanüstü olanı yaratmak için yola çıkar ve bunu yapana kadar asla durmaz.

Influencer Ve Affilate Marketing

Influencer marketing, uzun süre yerini koruyacak bir pazarlama strateji olacak gibi görünüyor. Şirketler ve markalar, Z kuşağı gibi genç demografilere pazarlamanın zorlu serüven olduğunu fark ettikçe, geleneksel reklamcılığın yeterli olmadığı açık hale geldi. Markalar ve şirketler, en iyi neyin işe yaradığını görmek için vites değiştirmek zorunda kaldılar.

Pek çok marka şimdi bu genç demografinin güvendiği insanlardan yararlanıyor. Influencers, satış ortaklığı pazarlaması da dahil olmak üzere bildiğimiz pazarlamanın yüzünü değiştiriyor.

Affilate marketing (kuruluş), sanal ortamlarda , ürün yada hizmetlerinizi belirli bir komisyon karşılığında tanıtmaya teşvik eden bir pazarlama stratejisidir.

Influencer ve affilate marketing özüne indiğimizde aslında birbirinden çok farklı  değiller. Bugün ınfluencer’lara baktığımızda öncesinde affilate marketing yaptıklarına da şahit olabiliyoruz. Bir blog sayfası, bir web sitesinde köşe yazarları gibi…

Neden Influencer ve Affilate Marketing?

Yeni Pazarlama Kanalları
Organik takipçi sahibi olan influencer’lar, Instagram, Youtube ve Tik-Tok gibi belirli platformlarda markanızı doğrudan hedeflenen kitlelerin önüne çıkarabilir.

Sosyal Medya Kitlesi
Fenomen ve sosyal medya popülariterliği yüksek kişilerin kitleleri takip ettikleri  influaencer’lardan etkilenirler. Her on takipçiden sekizi bir fenomenin tavsiyesi olan markayı gördükten sonra bir şey satın alma eğilimi gösterirler.

Influencer, marka ve takipçiler arasındaki güveni inşa eder.

Gerçek, yüksek kaliteli influaencer, kullanmadıkları veya güvenmedikleri ürünleri tavsiye etmezler ve geniş kitleleri genellikle bunun farkındadır.

Etkileşimli Kitleler
Influencer, hayatlarını başkalarıyla paylaşmanın bir yolu olarak sosyal medyayı kullanırlar ve bunun sonucunda takipçiler, arkadaşları ve aileleri ile kurdukları aynı bağı hissederler.

Markanızın komisyon ortağı olarak tanıtımınızı yapacak influencer influencer’ları aramaya başlamaya hazır mısınız ? 

Influencer bulmada 4 kritik madde

 1. Rakibinizi tanıtmadıklarından emin olun.
 2. Influencer ile ortak markalı açılış sayfaları başlatmayı teklif edin
 3. Influencer hesaplarında kullanabileceği teminatlar oluşturun
 4. Özel bir satış ortağı oranı sunun

Influencer Marketingte Etkili Kampanya Taktikleri

Yeni Takipçi Sayısı:

Diğer zamanlara kıyasla kampanya sırasında artışın daha fazla olup olmadığını kontrol edin.

Sosyal Medya Katılımı:

Yorumlarda, beğenilerde, paylaşımlarda, bağlantı tıklama sayılarında ve gönderi izleme sayısında bir artış olup olmadığını kontrol edin. Sosyal medya platformları bu ölçümleri izler ve kampanyanız da ne kadar etkili olup olmadığını görmenizi analiz eder.

Web Sitesi Trafiği:

Başarılı kampanyalar, web sitenizdeki mağaza sayfanız gibi belirli sayfalara trafik çeker. Daha sonra, bir şey satın almak için hangi potansiyel müşterilerin gittiğini takip edebilirsiniz.

İletişim Formları:

Mevcut bir potansiyel müşteri veya kayıt formunuz varsa, kampanya sırasında daha fazla e-posta kaydı alıp almadığınızı kontrol edin.

Kupon Kodları Kullanın:

Artan satış trafiğinin doğru kanaldan geldiğini ve kanalın size ne kadar potansiyel trafik sağladığını rakamsal raporlama oluşturmanızı sağlayacaktır. Kampanyalarınız sırasında bu ölçümler artarsa, başarılı olduklarını bilirsiniz.

Sosyal Medya Ajansı ve Reklam

Markanız İçin Reklam Bütçenizden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz tüm seçenekleriniz ile birlikte aktaracağız. Sosyal medya reklamcılık kılavuzunda, reklam bütçelerinizi diğer reklam kanallara oranla daha az maliyetli düzeye indirgeyerek da fazla sonuçları elde etmek için çeşitli sosyal medya reklamlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Yeni ve daha fazla hedeflenen bir kitleye hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız sosyal medya reklamcılığı artık bir zorunluluktur. Elbette hedeflenen organik kitle için masaya gerçek maliyetli bütçeler koymak korkutucu olabilir. Bu nedenle, tüm seçenekleri anlamak sizin için önemlidir.

Bu içeriğinizde, harcamanızı minimal düzeylere çekerek çeşitli sosyal medya reklamlarını nasıl kullanacağınızı açıklıyoruz.

Sosyal Medya Ajansı ve Reklam Türleri

Tüm büyük sosyal medya ağları bizlere birçok reklam seçenekleri sunar. Bu, hepsini kullanmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Reklam için hangi sosyal medya ağlarının kullanmamız gerekliliğini  düşünürken, hangilerinin organik olarak daha iyi performans gösterdiğine bakmamız yol gösterecektir. İçeriğinizi hedef kitle ve takipçileriniz ile doğal ilgi uyandırdığı sosyal medya ağları, ilk sosyal reklam kampanyalarınız için bariz bir tercihtir.

Reklamlarınızı nerede yayına açacağınızı belirlerken, hedef kitleniz ve takipçileriniz arasında hangi ağların en popüler olduğunu bilmekte yarar var.

Örneğin Pinterest, erkek kullanıcılara oranla kadın kullanıcılar daha ağırlıklıdır. Daha genç ve dinamik bir topluluğu hedefliyorsanız, onları muhtemelen Youtube ve Instagram’da bulacaksınız.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Türkiye Sosyal Medya İstatistikleri

We Are Social 2020 raporuna göre sosyal medya kullanıcı sayısı 54 milyona ulaşmış durumda. Türkiye nüfusunun %64’ü sosyal medya kullanmaktadır.

En çok kullanılan sosyal medya platformlarına göre YouTube ilk sırada yer alırken, onu Instagram takip etmektedir.

Bahsettiğimiz kısa ve güncel bilgilere göre hangi sosyal ağların markanız  için uygun olduğuna dair bir fikriniz oluştuğuna göre, sosyal medya ağlarının reklam türlerine bakalım.

Sosyal Medya Ajansı ve Facebook Reklamları

Bünyesinde üç geniş reklam kampanya hedefi bulundurmaktadır.

 • Farkındalık
 • Değerlendirme
 • Dönüştürme

Hedef kitlenizde dikkat etmeniz gereken noktalar: Facebook kullanıcı yaş eğilimine göre x kuşağının aktif kullandığı platformdur.

Sosyal Medya Ajansı ve Instagram Reklamları

Facebook Instagram’ın da sahibidir. Doğal olarak, Instagram reklamlarının Facebook reklamlarıyla aynı üç geniş kampanya hedefi kategorisini desteklemesi şaşırtıcı olmayacaktır:

 • Farkındalık
 • Düşünme
 • Dönüştürmek

Hedef kitlelerde dikkate alınması gereken noktalar: Instagram, en çok Y kuşağı topluluğunda popülerdir. Birçok X Kuşağı topluluğu da platformu kullanıyor.

Belirli Instagram reklam türleri, Facebook reklam türlerinden dördünü de yansıtır:

 • Fotoğraf
 • Video
 • Atlıkarınca
 • Toplamak

Fotoğraf ve video reklamlarınızın Instagram’da paylaştığınız postlarınız ile tutarlı olduğundan emin olun. Gönderilerinizin tuturlı olması, görüntüleyenlerin reklamın markanıza ait olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Sosyal Medya Ajansı ve Twitter reklamları

Twitter reklamları beş farklı şirket /işletme / kurum hedefine yöneliktir:

Web sitesi tıklamaları: İnsanları web sitenizi ziyaret etmeye teşvik edin. Tıklama başına ücretlendirilirsiniz.

Tweet etkileşimleri: Markanız hakkında konuşmalar sohbetler başlatın.

Takipçiler: Twitter hesabınızı tanıtın.

Farkındalık: Tweetlerinizi geniş bir kitleye tanıtın ve gösterimler için ödeme yapılır. (BGBM).

Uygulama yüklemeleri: Tweetlerinizi Uygulama Kartlarıyla sosyal topluluğa tanıtın ve uygulamanızın açılması veya yüklemesi için tıklama başına ödeme yapmanız gerekecektir.

Hedef kitlenizi göz önünde bulundururkken gözden kaçırmamanız gerekn detay ise Twitter topluluğunun yaklaşık üçte ikisi erkektir.

Sosyal Medya Ajansı ve LinkedIn Reklamları

LinkedIn reklamları, işletmenize üç tür pazarlama hedefi ve stratejisi sunar.

Farkındalık: Kurumunuz veya markanız hakkında daha fazla farkındalık oluşturabilirsiniz.

Üzerinde düşünme: Web sitesi ziyaretlerini ve trafiğinizi artırın. Sosyal medya yönetimi ile sosyal topluluklarınızı video görüntülemelerine teşvik edin.

Dönüşümler: Potansiyel hedef kitle toplayın ve web sitesi dönüşümlerine çevirin.

Sosyal medya topluluk düşünceleri: LinkedIn, paylaşımlarında diğer sosyal ağlardan farklı olarak iş odaklıdır. İş unvanı ve kıdem gibi profesyonel niteliklere dayalı hedefleme seçenekleri sunar.

 LinkedIn, 150 karakterin altındaki başlıklar en iyi etkileşime sahiptir. Daha büyük resimler daha yüksek tıklama oranları elde eder. LinkedIn, 1200×627 piksellik bir görüntü boyutu önerir.

Sosyal Medya Ajansı ve YouTube Reklamları

YouTube reklamları, potansiyel müşterileri toplamanızı sağlar. Web sitesi trafiğini artırır. Ürün ve marka üzerinde algı yönetimini artırır. Marka bilinirliği oluşturmanızı sağlar ve erişiminizi genişletir.

Hedef kitleniz üzerinde dikkate alınması gereken noktalar: YouTube’da kadınlara oranla erkek kullanıcılar ağırlıklıdır. İzleyici, 65 yaşına kadar olan yaş gruplarına göre inişli bir dağılımdadır.

YouTube’da kullanılmakta olan birkaç farklı video reklam biçimi vardır. YouTube’un ev sahibi Google olduğundan, YouTube reklamları oluşturmak için bir Google AdWords hesabına ihtiyacınız olacaktır.

Youtube reklamları için en önemli ve asla atlanmaması gereken bilgi izleyicilerin %76’sının reklamları atladığı görülmektedir. Markanız için en önemli mesajları ve ilk 5 saniyede gösterdiğinizden emin olun.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Artık her marka ve kuruluş bir sosyal medya varlığına ve sosyal medya danışmanlığı ajansına ihtiyaç duyduklarının farkındalar. Ancak hangi platformların ve kanalların kime hangi alanda nasıl uygun olduğunu bilmek istiyorsanız  o halde size yardımcı olabileceğimiz yer burasıdır.

Sosyal medya şüphesiz artık günümüz hayatının en önemli dijital pazarlama araçlarında biri halini aldı. Sosyal medya danışmanlığı ajansları dijital pazarlamanızı tamamen ölçülebilir hale getiriyor. Neyin ne işe yaradığını değerlendirebilir ve performansınızı iyileştirmek ve gerçek sonuçlar elde etmek için stratejilerinizi yaratır.

Sosyal medya danışmanlarımız, sosyal ağlarda markanızın yüzü ve sesi olarak hizmet eder ve sosyal medya yönetimi ve sosyal medya kampanyalarınızın içeriklerini oluşturur. Sosla medya güçlü bir müşteri kanalıdır. Sosyal medya gönderileriyle katılımı ve bağlılığı artıran uzman ekibimiz sosyal platformları üzerinden satışlarınızı artırmaya destek sağlıyorlar.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir

Sosyal medya danışmanlığı nedir, sorusunun ene kısa ve öz yanıtı: Sosyal medya danışmanı, nokta atışı içerik ve bilgi ile , markanız  hakkında sosyal medya ağlarında , hedef kitle algı yönetimini avucunun içine alan, markaya güvenirlik kazandıran kişidir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar?

Sosyal medya kullanımının pazarlama konusunda etkili olmasıyla birlikte önemi artan Sosyal Medya Danışmanlarının iş tanımı ve neler yaptıkları:

 • Markaların, sosyal medyadaki ürün veya hizmetlerinin yönetimini sağlamak,
 • Şirketin dijital pazarlama, müşteri ilişkileri (Crm), iletişim stratejileri ile uyumlu olarak sosyal medyada görünmesini sağlamak,
 • Şirketin ya da markanın bilinirliğini artırmak için, hedef kitleye uygun takipçiye ulaşmak,
 • Sosyal medyada bilinirlik sağlayarak, sürekli müşteri elde etmeye yönelik aktivitelerde bulunmak,
 • Sosyal medyada bilinirlik artırırken aynı zamanda, müşterilerin isteklerine yönelik iletişim stratejisi oluşturmak,
 • Düzenli olarak sosyal medya için yapılan aktivitelerin raporlamasını ve analizini yapmak,
 • Sosyal medyada yapılan içerik paylaşımlarının ne kadar yarar sağladığı hakkında bilgileri tespit ve analiz etmek,
 • Faydalı ve eksik yönlerin analizi sonucu yeni strateji planlarına odaklanılarak izlenecek yolu belirlemek ve uygulamak.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır

İster profesyonel bir sosyal medya danışmanı ile, ister kendi bünyenizde yapacağınız çalışmalarınız ile olsun sosyal medya için harekete geçmelisiniz. Sosyal medya yönetiminizi kendiniz yapmak veya firmalara danışmanlık yapmak istiyorsanız bazı yeteneklere sahip olmanız gerekiyor.

 • Görsel ve yazılı içerik oluştura bilmelisiniz.
 • Tüm sosyal medya platformlarına halim olmalısınız
 • Geniş kapsamlı reklam yönetimi yapabilmelisiniz.
 • Kampanya ve çekilişler düzenlemelisiniz.
 • Sosyal medya veri analizi yapabilmelisiniz
 • Sosyal medya kriz yönetimi ile baş edebilmelisiniz.
 • Hedef kitle analizi yapabilmelisiniz.
 • Demografik bir dile sahip olmalısınız.
Merhaba;
Hizmetlerimiz ve Fiyatlar hakkında yardımcı olmamı İstermisiniz?
Size hitap edebilmek için
Adınızı Soyadınızı ve Temsil ettiğiniz şirket ünvanını paylaşmanızı rica ederim.
Online Chat
Close