kurumsallaşma nedir

kurumsallaşma nedir

Kurumsallaşma Nedir

Kurumsallaşma Nedir ; firma ve kurumların etkileşimde olduğu müşterilerine standart eksiksiz hizmet vermeleri kurumsallşmanın birinci aşamasıdır. Sanal dünyanın gelişmesi ile birlikte, firma ve kuruluşlar büyük rekabet ve büyük pazarlara ulaşmaya başladı. Buna bağlı olarak kurumsallaşmanın önemi ortaya çıktı, ve her zamankinden daha fazla kurumsallaşma nedir sorusunun cevabı aranıyor. Sadece Türkiye’ de ” kurumsallaşma nedir ” sorusunu arama motorlarında search sayısı günlük 5000 civarındadır.

Kurumsallaşma nedir, kurumsallaşma ne demek , sorusunun en kısa ve özet cevabı ;

Bir kurumun, bir kuruluşun, işletmenin veya markanın şahıslara bağımlı olmadan faaliyetlerini sürdürebilmesi ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapıya sahip olması işlemine denir. Kurumsal Kimlik ajansları bu konuda en önemli danışmanlardır. Kurumsal Kimlik hakkında detaylı bilgi için Kurumsal Kimlik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kurumsallaşma Ne Demek

Kurumsal olmanın temel amacı; kurum, kuruluş ve işletmelerin, firma sahibi, üst düzey yönetici ve bir müdüre bağımlı olmadan faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri ve geliştirebilmeleridir. Bu, kurumun önemli noktalarında insanın olmayacağı değil, fakat onlar olmadığında aksama yaşanmadan her şeyin kaldığı yerden devam edebilmesi anlamına gelir.

Kurumsallaşma İçin Yapılması Gerekenler

 • Görev ve iş tanımları net yapılmalıdır. Kurumsal kimlik tasarımı sade ve net olmalıdır.
 • Kurum içi kurallar ve yönetim belirlenmelidir.
 • Kurum içi iş akışı tespit edilmelidir.(personel, muhasebe düzeni, pazarlama ve satış)
 • Kurumun temel ilkeleri belirlenmelidir.
 • Yetki ve sorumluluklar tespit edilmeli ve verilmelidir,
 • Yetki ve sorumluluklar taşıyabilecek tecrübeli ve profesyonel kişilere verilmelidir.
 • Nihai kararlar istişare edilerek alınmalıdır.

 

Kurumsallaşma nedir ,  Kurumsallık Gerekli Veya Kurumsallık Zorunlu Mudur?

Kurumsallaşma Nedir ; firma ve kurumların etkileşimde olduğu müşterilerine standart eksiksiz hizmet vermeleri kurumsallaşmanın birinci aşamasıdır.

Kurumsallık bir kurum büyümeye başladı noktadan itibaren oluşturulması gerek bir yapıdır. Bu noktaya kadar gelmemiş işletmelerin kurumsallık çabaları gerekmeyebilir fakat büyümeye hazırlık olarak tek bir çizgi belirlemeleri de faydalarına olacaktır. Kurumsallık belirli bir bürokrasi ve iş düzeni ve akışını sürdürmek için zorunlu kılar.

kurumsallaşma ne demek

Kurumsallaşma Süreci

 

 • Kurumsal kimliğin oluşturulması;
  Kurumsallık sürecinin başlangıç aşaması diyebiliriz, Kurumsal kimlik sadece fatura, antetli vb tasarımların oluşturulması değildir aslında. Bir firma veya kurumun yaptırdığı tüm baskı ve pazarlama çalışmalarında, ayrıca hizmet verdiği tüm alanlarda hangi kriterlere ve hangi sınırlara uyacağını gösteren klavuzun oluşturulmasıdır.
  Örnek: Kurumunuzun müşteri hizmetleri telefonu açtığında hangi kelime ve sözcükler ile müşteriyi karşılayacak, ürün teslim ettiğinizde hangi form standartlarına uyulacak. Bir ürün ile ilgili mail atıldığında hangi kriterlere uyulacak vb. tüm hizmetlerdeki ana kuralların oluşturulma süreci kurumsallık adımının başlangıcını oluşturmaktadır.
 • Marka Kimliğinin Devamlılığı;
  Çalışanlarınız veya departmanlara bağlı olmadan sürdürülebilirlik. Firmanın şahıs ve partnerlere bağlı kalmadan hep aynı çizgi ve standartta baskı materyalleri, hizmet argümanları ve yönetim standartlarının oluşturulması ve bu kriterlerin kullanılabilir olmasıdır.
kurumsallaşma