slogan_olusturma

slogan_olusturma

Slogan Oluşturma

İyi Bir Sloganın Özellikleri:

Orjinal Olmalıdır: Sıradan olmayan çoğunluk tarafından kullanılmayan ve benzerlik çağrıştırmayacak bir cümle olmalıdır. Örneğin birçok market “alışverişin güvenilir adresi” sloganını kullanır. Bu slogan başarılıdır fakat herkes tarafından kullanıldığı için alıcıda artık pek bir anlam ifade etmez. Yani Klişeleşmiştir. Öte yandan Migros’un sloganına bakarsak daha orjinaldir: “Alışverişin en keyiflisi”

Kalıcı Olmalıdır: Bir slogan için göz ardı edilmeyecek bir özellik ise süreklilik arz etmelidir. Bu yüzden markanızı en iyi temsil edecek cümleyi bulmalı ve kalıcı olmasını amaçlamalısınız. Örneğin mavi jeans “çok oluyoruz” sloganını çok iyi konumlandırmıştır.

Hafızada kalmalıdır: Telaffuzu, söylenmesi, hatırlanması zor cümlelerden oluşmamalıdır. Tek okunuşta akılda kalabilecek yalın bir slogan sürekli hatırlanmanızı ve anılmamızı sağlar. Örneğin Turkcell’in “Hayat Paylaşınca Güzel” sloganı basit yapısı sayesinde herkesin hafızasına kazınmış durumdadır.

Kısa Olmalıdır: Bir – Dört (1-4) kelimeden oluşan sloganlar en etkili sloganlardır. Akılda kalması yönünden de önemlidir. Özellikle bu kurala uyan birsürü başarılı firma ve birçok örnek mevcuttur. Pirelli: Kontrolsüz güç; güç değildir, HSBC: Dünyanın yerel bankası, Bosch: Önce güven vb sloganlar kısa sloganın başarısına örnektir

İddialı Olmalıdır: Albenisi olması için iddialı olması da önemlidir. Rekabetin kızışık olduğu piyasada iddialı ürün ve kişiler tercih sebebi olabilir. Örneğin Audi’nin “Teknoloji ile bir adım önde” sloganı iddialı ve başarılı bir slogandır

Gerçekçi Olmalıdır: Olması imkansız vaatlerde bulunan sloganlar hiç iyi geri dönüş sağlamaz. Firmanın yaptıklarına ve yapabileceklerine uygun slogan seçimi başarılı slogan oluşturmak adına önemli bir etkendir. Örneğin Avea’nın “şimdi konuşma zamanı” sloganı ekonomik operatör olma özelliği ile iyi bağdaştırılmış başarılı bir slogandır.
Sloganı bulurken yukarıda özelliklerini verdiğimiz bu kriterlerin tümünden sınıf geçmesi gerekiyor.
Kriterlerin çoğunu kısaltarak “Pazarlama Penceresi”nde verdim.
Slogan işi öylesine derin bir konu ki; birkaç cilt kitap yazılabilir.

 

Pazarlama Penceresinden Başarılı Slogan için Yapılması Gerekenler:
Slogan her zaman hatırlanmalı
Marka ya da kurumu çağrıştırmalı
Yarar adına bir “püf noktası” olmalı
Markayı rakiplerden ayırmalı
Pozitif hisler uyandırmalı
Markanın kişiliğini yansıtmalı
Stratejik olmalı
Kampanya haline gelebilmeli
Rekabet gücü olmalı
Mesajı net vermeli
Sade ve kısa olmalı
Cümle yapısı ve müziği dilin fonetik kurallarına uymalı
İnandırıcı olmalı
Satın alma isteği uyandırmalı yapılması gerekenler
Başkalarından esinlenmemeli
Anlamsız, silik ve jenerik olmamalı
Alaycı ya da negatif hisler uyandırmamalı
Yapmacık olmamalı
Firmaların kullandığı jargonlara yer vermemeli
İnsanları irrite etmemeli
İfade gücü zayıf olmamalı

 

 

Slogan Oluşturma

Slogan Oluşturma