Web Tasarım İçin 10 Tavsiye

Web Tasarımı yaptırmak istiyor iseniz dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bunların en başında öncelikli olarak web tasarım ajansı seçimiz yer alıyor. Ne kadar kalitesi ve uzman bir ajans ile çalışıyorsanız bir o kadar şahane bir web tasarım sahibi olabilirsiniz. Makalemizin içeriğinde  “Web Tasarım İçin 10 Tavsiye” niteliğinde yer yer açıklamalarımız olacaktır sizlere. Size yardımcı olabilmek için mümkün olduğunda bilgi sahibi olabilmeniz için anlatmaya çalışacağız.

Web Tasarım İçin 10 Tavsiye ;

  1. Web tasarımı yaptırırken amacınız olmalı. Herkes için temel amaç daha çok ziyaretçi çekebilecek, gelen ziyaretçiye zaman geçirtebilecek ve bu süre içerisinde de almak istediği bilgi ziyaretçiyi yormadan kolay ve anlaşılır tatta tutacak bir site olmasıdır. Gelen ziyaretçinin ilk 5-10 saniye içinde ilgisini çekip, etkileyemediyseniz eğer geçmiş olsun sitenizin bir çöp olduğunu söylemem için bir nedenim kalmamış demektir.
  1. Arama motorlarına uygun dizayn ve içeriğe sahip olmalı. Müşterinin size ulaşmasını kolaylaştırmalısınız. Mevcut anahtar kelimeleriniz olmalı. Ürün-hizmet ve sektörünü temsil eden yani sizi Google de arayan müşterilerinizin karşısına ilk sıralarda çıkmasını sağlamalısınız. Örneğin bizim sektörümüz için biz bir kreatife ajansız müşteri bizi yaptığımız işleri aratarak bulurlar. Diyelim ki müşterimizin kurumsal kimlik tasarımına ihtiyacı var. Google ye “kurumsal kimlik tasarımı” diye arama yaptığında karşısına çıkan ilk kişiyiz. İsterseniz sizde arama yapıp teyit edebilirsiniz. Unutmayınız ki; İlk sayfa ve ilk sırada yer almak demek her arama yapan kişinin ilk bize ulaşması demektir.

 

  1. Özgün içeriklere sahip olmalısınız. Site ziyaretçileriniz vermiş olduğunuz içerik ve açıklamaları başka bir sitede bulmamalı ve görmemeli. Eğer hazır şablonlar ve içerikler kullanarak site oluşturmak niyetindeyseniz biliniz ki “Taklitler Asılları Yaşatır.”
  1. Responsive tasarıma sahip olun. Birçok insanın internete mobil cihazlarla girdiği bir devirde yaşıyoruz. Siz hala masaüstü bilgisayarlar için uygun ekran tasarımı yapıyorsanız gelen ziyaretçiyi kaybettiniz. Mobil cihazlarda giren herkes sitelerin kullandıkları cihazlara uyarlanmış bir tasarıma sahip olmalarını isterler kullanımının kolay olması açısından.
  1. Ziyaretçi çekebilmek için sosyal medyayı kullanmanız ve web sitenizde yer vermeniz her zaman yararınıza olacaktır. Ziyaretçi sisi güvenilir bulmak için sürekli aktif olmanızı ve kendilerine değer verilmesini ister.
  1. Web tasarımınız ve yer verdiğiniz gerek içerik gerek blog sayfanız gerek haber-duyuru sayfalarınızda kendinizi en iyi şekilde ifade etmelisiniz. Eğer siz kendinizi anlamadıysanız ziyaretçi hiç anlamayacaktır.
  1. Karmaşıklıktan uzak sade, modern ve şık tasarımlar kullanmasınız. Gözü yoran görsel her zaman sıkıcı hissettirir kendini. Eğer ziyaretçiyi etkilemek istiyorsanız ki etkilemelisiniz her zaman sade tasarım ve renk uyumu bütünlüğünden vazgeçmemelisiniz.
  1. Bir web sitesi için hız en önemli kriterlerden biridir. Site ziyaretçilerinin bir web sitesinde uzun süre kalması ve web sitesine tekrar geri dönmesi için sitenin hızlı ve stabil çalışması sağlamalıdır. Bunun için dil ve altyapı seçimi planlanmalıdır.
  1. Kurumsallığınızı web sitenize yansıtmalısınız. Kurumsal kimlik bütünlüğünüz ve renkleriniz bu bütünlüğü bozmayarak web sitenizde kullanılmalı. Kimliğinizde etkilenen birisi mutlaka web sitenize göz atmakta isteyecektir.
  1. Yeni güncellemelerinizi ve duyurularınızı ziyaretçilerinize öncede duyurun. Yani sitenizde bir duyuru ve haberler köşeniz olmalı. Burada duyurunuzu kampanyanızı veyahut yer alan bir haberiniz gören kişi sizi takip edecek ve tekrar gelmek isteyecektir. Yani güncelleme ve duyuruları güncellemeniz size puan katacaktır.

 

Web Tasarım İçin 10 Tavsiye

Web Tasarım İçin 10 Tavsiye