Tasarım ile ilgili en büyük gerçek sürekli yenilenebilir ve gelişebilir olmasıdır. 2017 web tasarım trendleri incelediğimizde son on yıl içerisinde büyük bir değişim olduğu aşikardır.

 

Tasarım dinamiktir ve form ve işlevi barındıracak şekilde ayarlanmalıdır. Doğası gereği sürekli değişen tasarım trendlerini takip etmek zor olabilir. 2017 web tasarım trendleri göze hitap eden sofistike bir yapıya sahiptir. Video ve görselleri birlikte harmanlamaya imkan veren trendler kullanıcıyı farklı dünyalara çekmektedir.

 

2017 web tasarım trendleri

2017 web tasarım trendleri

 

Tasarım göze hitap edilebilir olmasının yanında işlevselliğini de koruyabilmelidir. Global dünyada çok tercih edilen tasarımsal işlevler maalesef ülkemiz de çok fazla önemsenmemektedir. Örnek vermek gerekirse yurtdışında popüler olan gizli menüler ülkemizde çok fazla ilgi uyandırmadığı için firmalar tarafından tercih edilmemektedir. Ülkemizde son kullanıcı aradığı bilgiye direk en kısa yoldan ulaşmak istiyor.

 

Kullanıcı deneyimi, en alakalı tasarım eğilimlerinin odak noktasıdır. Duyarlı, erişilebilir ve kullanımı basit içerik oluşturma, kullanıcı memnuniyetini artırır. Bu yıl ortaya çıkan tasarım eğilimleri kullanıcı deneyimini düzene sokmak ve mükemmelleştirmeyi amaçlıyor.

 

Büyük görseller

Son kullanıcının dikkatini çekmenin en iyi yollarından biri çarpıcı bir görüntülerdir. Etkileyici bir harekete geçirici mesaj içeren bir HD görüntü özelliği, geri dönüşümleri ve ilgiyi artırabilir. Jerry Cao’ya göre, “Görme en güçlü insan anlayışı olduğundan, HD büyük görüntüler bir kullanıcının dikkatini çekmenin en hızlı yollarından biridir.”

 

Izgara tabanlı tasarım

Google’ın malzeme tasarım stili dili, yalın tasarım çılgınlığına bir sonraki boyuttur. Materyal tasarımı, ızgara tabanlı düzenler ve duyarlı animasyonlar içeren ışık ve gölgeleri birleştirerek düz tasarıma daha fazla derinlik kazandırmayı sağlar.

 

Yazı fontları

Akıcı ve minimal tasarımlar yazı karakterlerinin dramatik olmasına ve güçlü bir etkiye sahip olmasına olanak tanımaktadır. Sanatsal ve kaligrafik yazı tipleri popülerleşiyor çünkü kişisel ve somut hissettirmesinin yanı sıra daha çekici ve ilgi uyandırıcı gelmektedir.

 

Arka plan videoları

Arka plandaki videoları ve animasyonları kullanmak, tasarıma ilginç bir boyut ekleyebilir veya kullanıcının dikkatini dağıtabilir. İyi bir şekilde uygulandığında, bu trend bir sayfanın içeriğini geliştirebilir. Jerry Cao’ya göre, “Basit bir animasyonlu arka plan, doğru kullanıldığında siteye görünürlük katabilir veya kullanıcının dikkatini dağıtabilir. Buradaki önemli nokta, tek tek bölümler üzerinde çalışmak ya da tüm görüntüde nazik bir hareket oluşturmaktır.

 

Hareketli animasyonlar

Kullanıcılar bir öğenin işlevinden emin değillerse imlecini üzerine getirir. Hover animasyonları, kullanıcıya anında geri bildirim sunarak kullanıcıyı yönlendirebilir.