seo_uyumlu_web_tasarim

seo_uyumlu_web_tasarim

 

SEO Uyumlu Web Tasarım

SEO, arama motor optimizasyonudur. SEO Uyumlu Web Tasarım ise, Google başta olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda yer alabilecek alt yapıya sahip web sitesi anlamına gelmektedir. Bu tip siteler için “arama motoru dostu”da denmektedir.

SEO Uyumlu Web Sitesinin Özellikleri

Site içi SEO kavramı içerisine giren çok fazla nokta bulunmaktadır. Ancak bunlardan en önemli olanlara değinmek gerekirse;

1.Web sitenizin tüm sayfaları için özgün ve açıklayıcı META etiketleri oluşturun

Bir web sitesinin arama motorlarındaki en önemli görünürlük kriterlerinden birisi META etiketlerdir. META etiketler için ise TITLE ve DESCRIPTION etiketleri olmazsa olmaz öneme ve değere sahiptir. Bu etiketler sayfanın arama motorları tarafından anlaşılması açısından ilk bakılacak yerdir. Title etiketi ortalama 70 karakter ve sayfa içeriğini açıklayıcı kısa bir yazıdır. Description etiketi ise sayfa içeriğini özetle anlatan 300 karakterden oluşan bölümdür. Bunun dışında Keywords ve benzer birçok, nispeten daha az öneme sahip Meta etiketleri de bulunmaktadır.

2.İçeriğiniz Özgün ve Kaliteli Olsun 

Arama motorları geçmiş yıllara kıyasla çok daha fazla içeriğe önem vermeye başlamıştır. Geçmişte içeriğe ait semantik bir yaklaşımla değerlendirme yapma imkanı olmayan arama motorları artık sayfa içeriğinde geçen kelime sayısının ötesinde, sayfada zaman geçirme, hemen çıkma ve benzer bir çok faktörü değerlendiriyor. Böyle içeriğin kalitesini, kullanıcıya olan faydasını ölçerek değerliyor. Bu sebeple aşağıdaki maddelere mutlaka dikkat etmeliyiz:

* Sitenizi içeriği (metin ve resimler) mutlaka özgün olmalı.

* Sitenizde kullanıcının fazlaca vakit geçireceği bir şekilde kaliteli içerik olmalı.

* İçeriğinizde mümkünse video olsun. Böylece kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirecektir.

* Sitenizdeki metinlerin dilbilgisi ve imla kurallarına uygun olmasına, kolaylıkla anlaşılır olmasına dikkat edin.

3.Web Siteniz Hızlı Açılmalı

Ziyaretçileriniz açısından Web sitenizin çok hızlı açılması gerekir Birçok arama motoruna göre bu çok önemli bir kural. Bu sebeple web sitenizdeki imajların ve kod yapısının optimize edilmiş olması gerekmektedir. Web sitenizin hızını ölçebilmeniz için önemli araçlardan 2 tanesini sizinle paylaşmak istiyorum:

Google PageSpeed Tools: https://developers.google.com/speed/pagespeed/

GT Metrix: https://gtmetrix.com/

SEO Uyumlu Web Tasarım Sitesi yapıldığında üst sıralarda çıkar mıyız?

SEO kavramını incelediğimizde sadece site içi faktörlerin değil, aynı zamanda site dışı faktörlerin de arama sıralamasında etkili olduğunu görebiliriz. Yani site içi SEO uyumu %100 olsa bile, bir site üst sıralarda olmayabilir. Bu tamamen ilgili terimlerde sizinle yarışan rakiplerinizin durumuna bağlıdır. Rekabetçi anahtar kelimelerde çoğunlukla ilk sayfada yer alan şirketler büyük oranda, site içi SEO çalışması yapmış oluyorlar. Bu durumda onların önünde çıkmak isteyen bir firma için site içi SEO nun tek başına yeterli olmayacağını söyleyebiliriz.

SEO Uyumlu Web Tasarım

SEO Uyumlu Web Tasarım

 

SEO Uyumlu Web Tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, katalog tasarımı, logo tasarımı, tanıtım filmi tasarımı hizmeti vermekteyiz.