marka_kimligi_olusturma

marka_kimligi_olusturma

Rgb Nedir?

RGB, monitör gibi elektronik cihazların ışık kullanarak renk oluşturulmasını sağlamız bir renk modelidir. Üç temel renkten yani kırmızı, yeşil, mavi renklerden değişik yoğunluklar kullanılarak istenilen rengi elde etmek için kullanılan renk gamıdır. Lakin RGB renk kodlu görsel resimlerin ve RGB ile oluşturulan renklerin matbaada baskısı imkânsızdır. Bu sebepten RGB modeli yalnızca sunumu, web tasarımı, interaktif CD tasarımı gibi elektronik grafik ürünler için kullanılmalıdır.

Rgb Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

Rgb modeli insan gözünü taklit eden dijital ürünlerde Tarayıcılar, Dijital Kameralar gibi monitörlerde kullanılır.  En bilindik RGB kullanan üniteler renkli TV’ler, video ve kameralar, renkli tarayıcılar, PC oyunları ve dijital kameralardır.

RGB renklerinin oluşturulmasında ki temel amaç, TV veya bilgisayar gibi elektronik cihazlarda görüntülerin oluşturulması ve gösterilmesi içindir. Aynı zamanda bu renk modelleri fotoğrafçılık alanında da kullanılmaktadır. Elektronik cihazların olmadı zamanlarda, henüz RGB bilinmiyor ve keşfedilmemişken de bu teori insanların renkleri algılaması teorisine dayanıyordu.

RGB üç temel renkler ile yeni bir renk oluşturmak için, bu üç ışığında siyah ekran veya beyaz zemin üzerinde birleştirilmiş olmaları gerekir. Bu üç ışık kaynağı, yeni oluşacak rengin bileşeni olarak adlandırılır ve bunlardan her biri yeni oluşan rengin içinde rast gele seçilmiş bir yoğunlukta olabilirler; hiç olmayabilecekleri gibi çok yoğun bir şekilde de bulunabilirler veya tamamen hepsinin karışımı da olabilir.

 

Rgb Nedir

Rgb Nedir