pazarlama_ve_maskalasma

pazarlama_ve_maskalasma

 

Pazarlama Ve Markalaşma

Pazarlama: kurum ve markaların ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine ulaştırarak maddi kara dönüştürmesi için yürüttüğü stratejilere denir. Bir ürün veya hizmetin üretiminden tutun dağıtımına kadar olan süreç içerisinde pazarlama stratejilerimizin olması gerekir.

 İyi bir ürüne ve hizmete sahip olmanız o ürünü kolayca satabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Ticaretin ve tanıtımın temelinde pazarlama faaliyeti vardır. Pazarlamanın tek ve önemli amacı elimizdeki ürün ve hizmeti hedef tüketiciye ulaştırabilmektir.

Pazarlama Süreci Aşamaları;

  • Öncelikle işe Sektör pazarının araştırılması ile başlanır. Bu en temek kural pazarınızın ne olduğunu nasıl işlendiğini bilmiyorsanız işe 1-0 geriden başlar ve yenik düşme ihtimaliniz yüksek olur.
  • Hedef kitleniz için ürün ve hizmetinizi konumlandırmalısınız. Bu süreç içerinde avantaj ve farklarınızı ön plana çıkararak tüketiciyi etkilemelisiniz.
  • Ürün ve hizmetinizin fiyatını, özelliklerini hedef tüketiciye göre belirlemelisiniz. Bu süreçte reklam argümanları da kullanılmalıdır.
  • Son olarak yapılan tüm çalışmaların kontrolleri sağlanarak raporlar değerlendirilmelidir. Kar mı? Zarar mı ettiniz? Bu sonuca göre pazarlama stratejinizin doğru ve yanlış olduğunu anlayarak Pazarlama Ve Markalaşma ile ilgili stratejilerinizi yeniler ve güçlendirebilirsiniz.

 

Markalaşma stratejileri:

Markalaşma bir işletmenin en stratejik yatırımlarından biri konumundadır. Bu nedenle markalaşmayı yalnızca isim, sembol, tasarım ya da bunların kombinasyonunun geliştirilmesi ile sınırlı olarak ele almak, bu stratejik yatırım alanında son derece riskli bir girişim anlamına gelmektedir.

Müşteri İçin Değer Yaratmak;

Markaların önemi, bizim kimliklerimizi oluşturmamıza yardım etmesinden kaynaklanır. İster hoşumuza gitsin ister gitmesin markalar, kendimizi ifade etmemizden sosyal bağ kurmamıza kadar birçok işlev üstlenir. Yaşadığımız tüketim kültüründe, markalar vazgeçilmezdir.

Pazarlama Ve Markalaşma

Pazarlama Ve Markalaşma