medya planlama

medya planlama

Medya Planlama Ajansları

 

Medya Planlama ajansları arasındaki Enteresan Çizgi markaların hedefleri doğrultusunda dijital reklam satın almaları yaparak hedefinize ulaştırıyoruz.

 

Geleneksel reklam alanlarının yanında dijital reklam alanlarının da gelmesi ile birlikte yüzlerce reklam ve pazarlama alanı bulunuyor. Firmanız için en kreatif ve dikkat çekici tasarımı yaptırdınız, doğru medya planlama olmadan başırılı olma ihtimaliniz çok düşüktür.

 

Medya Planlama ajansları ,  yapılacak olan reklamın hangi zaman aralığında, hangi alanda, kimlere hitap edeceğini planlayarak, en düşük ve verimli bütçe ile tanıtımın yapılacağına karar veren ajanslardır. Bu konuda bir örnek ile daha iyi açıklayalım, bir billboard reklamı verecekiniz ve bu reklamı istanbul ve anlara lokasyonunda vereceksiniz. Billboard reklamları doluluk oranlarına göre talebe göre fiyatları değişmektedir. 1 hafta kala belirli lokasyonlarda fiyat düşüyor , bazıları ise 1 yıl önceden rezerve ettiriliyor.

2. nokta ise, bir yol üstünde 2 adet billboard’u kiralamak  insanların geçerken fark etme ihtimalini düşürür. Bunun yerine medya planlama ajansı aynı arter üstünde aralıklı billboard reklam planı hazırlayarak, reklamınızın fark edilmesini ve başarılı olmasını sağlar.

 

Doğru planlama olmadan, boşa giden bütçe ve zaman kaybı yaşama ihtimaliniz yüksektir.

Medya Planlama Ajansları Süreci

 

Medya planlama süreci ; tüm tasarım ve pazarlama çalışmalarında olduğu gibi analiz ile başlar. Firmanızın amacının ne olduğu doğru şekilde belirlenmelidir. Satış odaklı pazarlama veya markalaşma odaklı pazarlama birbirinden ayrılır.

Medya planlama sürecinde doğru hedef kitlenin analizi hayati önem taşır. Örneğin bir yenilikçi ürününüz var ve düşük bütçe ile satış hedefliyorsunuz. Ve markanız tanınmamış yeni piyasaya giren bir marka olsun. Bu durumda ; tv reklamları, billboard reklamları yerine , dijital medya planlama yapılarak, sosyal medya da viral olmanızı sağlamak daha size hitap eden doğru yaklaşım olacaktır.

 

Markanızı ön plana çıkaracak ve satış yapmanızı sağlayacak bir stratejide dijital reklamlar ile müşteriye ulaşarak, eş zamanlı tv reklamları ile desteklemek doğru strateji olacaktır. Geleneksel medya planlama ile markanızın bilinirliği arttırılırken, sosyal medyada ürün etkileşimi sağlanarak müşterilerin bilinç altına yerleşmiş olursunuz.

medya planlama ajansları

Medya Planlama Aşamaları

Medya Planlama karmaşık , iyi düşünülmesi gereken bir tasarım ve satın alma sürecidir. Tasarımı eşsiz olmayan bir reklamı milyonlarca bütçe harcayarak göstermek, verimliliği düşürür. Diğer versiyonda tasarımı mükemmel olan bir reklam doğru medya planlama aşamaları ile hazırlanmaz ise aynı başarısızlığa uğraması olasıdır.

Medya planlama aşamaları;

  • Profesyonel  dijital pazarlama ajansı ile ortak geliştirilmiş hedef kitle belirlenir.
  • Eşsiz reklam tasarımını medya planlamadan önce  reklam ajansı tarafından hazırlanır ve ön araştırma yapılır.
  • Hazırlanan tasarımların, youtube, sosyal medya, google vb. dijital platformların hangisinde hangi sıklık ile, ne kadar bütçe ile gösterileceği planlanır.
  • Dijital medya ajansı ile hazırlanan planlama ile tv, radyo, billboard, dergi vb. geleneksel reklam alanları planlaması senkronize edilerek, etkileşim planlaması yapılır.