marka olusturma

marka olusturma

MARKA OLUŞTURMA ve MARKA KONUMLANDIRMA

 

Marka oluşturma ve marka konumlandırma konularında 10 yıldan uzun süredir firma ve kurumlara danışmanlık hizmeti veren Enteresan Ajansız. Marka oluşturma süreci ; marka kimliği ve kurumsal kimlik bütünlüğü gibi ele alınsada marka konumlandırma sürecinden bağımsız değildir.

Dolayısı ile marka oluşturma ve konumlandırma konularını bir arada düşünmek zorundayız. Marka oluşturma aşamasında; marka konumunu belirlemeden çalışmak vakit ve kitle kaybına neden olacaktır.

Marka Oluşturma Nedir ?

Marka oluşturma da temel tasarım öğeleri;

 • Logo Tasarımı,
 • Amblem tasarımı,
 • Slogan oluşturma,
 • Tüm kurumsal kimlik çalışmaları,
 • Eşsiz Marka konumu,
 • Marka pazarlama stratejisi,

Marka Oluşturma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Markanın sıfırdan oluşturulması veya var olan markanın revize edilerek yenilenmesi marka oluşumunu belirler. İlk akla gelen marka’nın logosu ve kurumsal kimliğidir. Bu süreçte markanın logosu tasarlanmalı diye düşünebilirsiniz. Bu algı tamamen yanlıştır. Markanın tasarımlarını , Marka konumlandırmasını yapmadan hayata geçirmek başarısızlığa neden olacaktır.

Bu süreç ile ilgili Logo tasarımı örneğini verelim.

Logonuz dünyanın en kreatif tasarımına sahip olsun, ancak marka konumlandırma stratejinize uygun olmasın bu marka oluşturmada başarısız bir tasarım anlamına gelecektir. Markanız için eşsiz sert ve karekteristik bir logo tasarımı yaptınız ancak marka konumuz oyuncak sektöründe ve 0-3 yaş arası için olduğunu düşünelim bu logo her ne kadar eşsiz ve kreatif olsa da markanızı temsil etmiyor olacaktır.

marka konumlandırma ajansı
marka konumlandırma

Marka Konumlandırma Nedir ?

Marka konumlandırma ; kısaca markanızın pazarlama stratejilerinin tümüne ve ürün lansmanınızın tüm aşamalarını içeren süreçtir. Markanızı diğer markalardan hangi alanda ayrıldığının belirlenerek müşterilerinize hedef kitlenize sunulmasıdır. Örneğin;Markanız rakiplerinizden ürün kalitesi olarak öne çıkartılabilir ” otomotiv sektöründeki belirli bently, bugatti vb markalar olarak düşünebilirsiniz” örneği verilen markalar bir en kaliteli ürünü üretiyoruz olarak öne çıkmayı tercih ediyor. Veya Türkiye’deki belirli market gruplarının en ucuz ürünü biz satıyoruz stratejisi örneğini verebiliriz.

Marka Konumlandırma Aşamaları

 • Müşteri algı yönetiminin belirlenmesi ;
 • Bütünleşik pazarlama stratejisinin oluşturulması ;
 • Ürün tasarım ve oluşturma ;
 • Ürün lansman ve sunumu;
 • Müşteri sadakati geri dönüşümü;
 • Hizmet sürecinin yönetilmesi ;

 

Bütünleşik Marka Oluşumu

Daha önce kısaca bahsettiğimiz , marka oluşturma ve konumlandırma bilgilerinden sonra, Sıfırdan marka oluşturmanın doğru ve etkili Stratejini örnekler ile açıklayalım.

Markanızın doğru oluşturma aşamaları ;

 1. Marka konumunun belirlenmesi; oluşturulacak olan markanın ,  sektörde hangi konumda olacağının tespit edilmesi. Örneğin; Spor ayakkabı firmasısınız ve yeni marka ile sektöre giriş yapacaksınız; bu durumda birçok alternatif varyasyon ortaya çıkıyor. Gireceğiniz sektörde markalaşmış bir çok ürün var ancak, bunlardan bazıları kaliteliyim, eşsizim veya garantiliyim diyor. Sizin diğer rakiplerinizden ön plana çıkmak size en uygun stratejiyi belirleniz gerekli. Ürününüz eğer en ucuz ürün ise , ben en uygun fiyatlıyım demeliyiz, eğer ürün tenisçiler için özel bir sürüm ise ben tenis alanında en iyiyim demeliyiz, markanızı tenis kelimesi ile birleştirerek  zaman ve boş rekabetlerden kurtulabiliriz.
 2. Marka Logo amblem oluşturulması; ürünümüz ve konumunu belirledikten sonra, eşsiz ve hedefimize uygn logo ve amblem tasarım aşamasına geçebiliriz. Logomuz akılda kalıcı, ve basitleştirilmiş olmalıdır. Logo tasarımları genellikle bilinç altına hitap etmek için oluşturulur. Yanlış bilinen olgu, logonun hikayesini her görenin anlamasıdır. Doğru tasarlanmış logonun hikayesini herkes anlamak zorunda değildir. Garanti bankasının yeşil yonca logosu bilinç altında, şansı ve şanslılığı simgeler. Yeşil renk ise güveni simgeler. Doğru logo garanti bankası ile yeşil yoncayı hedef kitlenin bilerek veya bilmeden bilinç altında birleştirmesidir.
 3. Marka kimliğinin oluşturulması; markanın kurumsal kimlik tasarımı yapılarak, tüm pazarlama ve tanıtım alanlarında , bütünlük sağlanması garanti altına alınmalıdır. Bu sayede hizmetinizin standartları oluşturulur ve müşteri algısı yönetimi kolaylaşır.
 4. Bütünleşik pazarlama stratejisinin belirlenmesi; Bu süreç logonunz, kurumsal kimliğiniz sloganınız ve marka konumlandırmanız yapıldıktan sonraki süreçtir. Yapılacak olan dijital veya geleneksel pazarlamanın tüm aşamaları planlanarak verimli ve etkin bir tanıtım ile markanızın değeri yükseltilmelidir.
marka olusturma

Marka Oluşturma ve Konumlandırma  Stratejileri;

Markanın fiyata göre oluşturulması;

Markanızın fiyat politikasının belirlenmesi; bir market markası oluşturacaksınız. Markette satılan birçok ürünün normal satış fiyatından aşağıya satılması ile açılış yapmak ve bu durumu 1 -2 aylık süreçte devam ettirmek lokasyonda markanızı en uygun fiyatlı marka ile birleşmesi anlamına gelecektir. Fiyatlarınız normalleşsede ” aşamalı olarak ” müşterilerinizin markanızı yerleştirdiği konum en uygun fiyatlı şeklinde olacaktır.

Markanın eşsiz özelliğe göre oluşturulması ;

Oyuncak firması örneği ; firmanın ürünleri ahşap ve doğal malzemelerden yapılmış olsun. Ve marka konumlandırmayı organik ve doğal olarak yapalım. Markanızın konumu artık doğallık ve organik olarak anılacaktır. Sizi tercih eden hedef kitle fiyatınızdan önce organik marka olarak tercih edecektir.

Kullanabilirliğe göre Marka konumlandırma;

İsviçre çakısı birçok özelliği bir arada barındıran ürün olarak konumlandırıldı, şuanda alternatif birçok marka olsada ürünün isimi isviçre çakısı olarak müşteride algılanıyor. Öyle ki markanın  sadece çakı değil birçok ürünü olmasına rağmen tüm ürünleri çok özellikli olarak algılanıyor.

Kökene göre marka oluşturma;

Ürünün marka isimi ve sloganın etnik ve demograşik kökeni , algı konusunda önemli bir olgudur. THY markası iyi bir örnektir. Özellikle lokal konumdaki markalaşma çalışmalarında etnik kökeni ön plana çıkarmak başırılı ve yerli algısının oluşturulmasını kolaylaştırır.

Rakibe göre konumlandırma;

Kreatif ajans marka oluşturulurken , sektördeki rakipleri inceleyerek analizini yapar ve rakiplerde olmayan özelliği ön plana yerleştirir. Head and shoulder şampuan markası iyi bir örnektir. Piyasaya uzun zaman sonra giren marka , diğer rakipleri saçları canlandıran ve kadın yüzleri kullanan rakiplerinin aynı stratejisini kullanmak yerine, erkeklerin problemlerine yoğunlaşarak yıka ve çık kepeğe karşı etkili sloganı ile sektördeki rakiplerinden ayrılmış ve Markasını alternatif bir konuma yükseltmiştir. Marka konumlandırma gerçekleştikten sonra kadın ve bakım ürünlerini de piyasaya sürmüştür.

Müşteri Sadakati ve Hizmete göre Konumlandırma

Marka oluşum sürecinde en önemli olgu müşteri sadakati ve tavsiyesidir. Müşterileriniz ilk aşamada ürünün ambalajına , görseline veya lansmana bakarak ürününüzü veya hizmetinizi satın alır. Markanın konumlandırılması için marka devamlılığında müşterilerinizin ürünü kullanması ve tavsiyesi hayati önem taşır.

Kurumsal kimlik ve Marka bütünlüğü

Markanızın kurumsal kimliğinin standart olması , billboard, dergi, interaktif reklamlardan başlayarak call center daki çalışanalarınızın dahi müşteriye aynı standartlarda cevap vermesi, hedef kitlenizde markanızın bütün ve sağlam altyapıya sahip marka imajını destekler. Kurumsal firmaların markalarının müşteri sadakati daha yüksektir.