marka kimliği oluşturma

marka kimliği oluşturma

Marka Kimliği Oluşturma

Marka kimliği firmaların pazar rekabeti için en önemli etkendir. Müşteriler en ucuz fiyatlı markalar yerine Marka kimliğine sahip ürünleri tercih ediyor.

 

Günümüzde markaların insanlar gibi bir kimliği hatta öz geçmişleri bulunmakta. Bu sebepten dolayı işletmeler kendi kimliklerinden ziyade sahip oldukları markaların kimliklerini ön plana çıkartıyorlar. Bu marka kimliğini oluştururken de bazı araçların kullanılması gerekiyor. Bu etkili araçlar slogan, logo, marka kimliğine sahip olunan kelime ve renklerden oluşur.

“Peki nasıl marka olunur?” sorunun cevabı için arama motorlarında bir araştırma yapsanız yüzlerce literatürle karşılaşırsınız, tıpkı benim yaptığım gibi.

Siz henüz yapmadıysanız biz yaptığımız araştırmanın sonuçlarını kendi bilgi birikimimiz, vizyon ve misyonumuzla sizin için harmanladık ve kısaca Marka Yaratma Süreci’ni anlattık.

Herkesin bir kimliği ve özellikleri olduğu gibi, firmalar için de marka kimlikleri olmalıdır.

Firmanın ürün yelpazesi, alanı ne kadar genişleyecek rakipleri ve hedefleri neler olacak, tüketiciye neler vaat edebilir hangi kitleye yönelik çalışmalarda bulunacak gibi unsunlar Marka Kimliği Oluşturma stratejisinde önemli unsurlardır.

Burada da şunu anlamalıyız ki Marka Kimliği Oluşturma firmanın, kurumun yönetici veya sahiplerinin keyfi isteklerine göre değil, ürün, hizmet ve müşterinin talepleri doğrultusunda planlanır.

Marka seçimi yapılırken hedef kitle analizi de büyük önem taşımaktadır. Marka , müşteri arasında bir bağ kurmalıdır. Markayı tüketici gözünde ne kadar değerli ve önemli hale getirirsek, marka o kadar başarılı olur. Marka konulandırma markaya doku ve bütünlük sağlayan unsurları barındırır.

Markalaşma işletmeye neler kazandırır?

İşletmenin, markası olan ürünleri daha kolay tanınır. Ürünlere olan talebi artar, uzun dönemde satışları istikrarlı hale getirir. Ürün üzerinde bağlılık yaratır. İşletmeler marka kullanımı sayesinde ürünlerini pazara sunarken zorlanmaz ve pazarı kontrol etmek kolaylaşır.

Marka kimliği edinmede başarı sağlayabilmesi, yapılacak çalışmaların uzun vade de kabul görmesinin yolu kreatif bir ekip çalışması ve profesyonel yaklaşım gerektirir.

Marka oluşturmanın ilk aşaması kurumsal kimlik klavuzunun hazırlanmasıdır. Logo kimliği ve amblem tasarımından başlayarak bir bütün olarak hazırlanan kurumsal kimlik firmanın markalaşma yolunda klavuzu olacaktır.

marka kimliği