marka ismi oluşturma

marka ismi oluşturma

MARKA İSMİ OLUŞTURMA

Marka ismi oluşturma ; başarılı bir marka konumlandırma sürecinin en önemli yapı taşı ve birinci öncelikli stratejik aşamasıdır. Başarılı marka oluşturmanın ilk aşaması yaratıcı bir marka ismi bulma ajansı ile başlar. Markalaşmak her zamankinden daha önemli hale geldi, son 2 yılda yapılan pazar araştırmalarına göre, müşteriler ürünlerin veya hizmetlerin en ucuz , en düşük fiyatlı olmasından çok marka değeri yüksek, kurumsal firmaların ürünlerine daha fazla para vermeyi kabul ediyorlar.

Dünyaca ünlü firmaların piyasa değerleri, yaptıkları sanayi veya arge yatırımları ile değil, marka değerleri ile ölçülüyor. Doritos nacho örneğinde, amerika da “nacho” marka değeri 162 milyon dolar seviyesindedir. Bu değer ürünün fabrikaları , argesi değil, isimi ve marka argümanları genel olarak marka değeri olarak kabul edilmektedir.

Marka ismi oluşturma nedir , marka ismi nasıl bulunur ?

Marka nedir ? Markalaşma Nedir ? Marka ismi nasıl bulunur ?

Marka nedir ? ; bir ürün, kurum, firma ve hizmetlerin diğer rakiplerinden ayırt edilmesini sağlayan isim, logo, amblem, işaret, slogan vb. tüm argümanların tamamına marka denir.

Markalaşma nedir ? ;  Firma veya kurumların ürün ve hizmetlerini diğer rakip firmalardan ayıran özelliklerinin belirlenerek, hedef kitle üstünde akılda kalıcı bilinilirlik oluşturularak, tercih edilmesini ve tanınmasını sağlayan, bütünleşik pazarlama çalışmalarının tümüne denir.

Marka İsmi nasıl bulunur ?; Marka ismi hedeflenen kitle analiz edilerek, yaptığımız işi temsil eden, markamızı çağrıştıran, güzel ve akıcı söylemi olan, basit ve sade kelimelerden oluşan kreatif kelimelerden oluşmasına dikkat edilerek bulunur.

Marka oluşturma ve konumlandırma önemli ve profesyonel bir iştir. Profesyonel ajans seçimi için ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz. Marka ismi oluşturma sürecinin önemli bir yapısı olan kurumsal kimlik hakkında detaylı bilgi için diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

marka ismi olusturma

Marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler !

Marka ismi oluşturma da Domain ve webte eşsiz olma

Hangi sektörde olursanız olun, markanızın web adresi olmak zorunda. İnsanlar web adresi olmayan bir markaya güvenmeleri çok zor oluyor. Dolayısı ile markanızın domain ve domaini uygun değilse o marka isimini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Örneğin ; bulduğunuz isim “colarado kahve ” olsun ve “colarado” domaini dolu ve ilgili web sitesinde kadın iç çamaşırı satılıyor. Bu sizin firmanız ve markanız için olumsuz bir sürecin başlangıcı olacaktır.

Sade basit olmak

Sade ve yalın olmak çoğu zaman akılda kalıcılığı arttırır. marka ismi oluşturma da Kreatif ve kalite yönetimini kolaylaştırır. Müşterilerinizin sizi ararken ve hatırlamasını kolaylaştırır. Örneğin; inşaat firması için, “aza tatil yaşam grubu ” gibi bir marka oluşturmak çok zor ve hatalı bir seçimdir. Doğru yaklaşım “Aza” markasıdır, sade yalın basit politika yürütmek gereklidir.

Marka İsmi Bulma da kreatif yaratıcı olmak

Kreatif marka ismi bulma demek, eşsiz çok karmaşık anlamlar ifade eden sanatsal çalışmalar demek değildir. Tam aksine kalabalığın arasından sıyrılırken, insanları gülümseterek, sizi onlara yaklaştıracak kelimeler ve anlamlar içermelidir. Örnek :  “agate creative”  agate ‘nin anlamı sicilyada çıkan özel bir maden ve bu madeni yanında taşıyanlara mutluluk huzur ve başarı getiriyor, creative ise yaratıcılık birleştirdiğiniz “agate creative” sizi başarıya ulaştıran yaratıcı ajans anlamına gelir. Çok kreatif bir marka ismi yaklaşımı ancak başarısız. Sebebi insanların çoğu agate okunuşu;”egeete” olan kelimeyi doğru yazamıyor veya teleffuz edemiyorsa müşteri kaybına sebeb olacaktır. Doğru kreatif yaklaşım ise “enteresan çizgi” yapılan işi anlatan basit ama etkili bir isim.