VRML nedir ? VRML kavramı İngilizce “Virtual Reality Modeling Language” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve Türkçe’de “Sanal Gerçeklik Modelleme Dili” anlamına gelmektedir.

3 boyutlu etkileşimli vektör bilgisayar grafiklerini tanımlamak için bir standart bir dosya biçimidir. VRML nedir basit bir metin dosyası içerisine 3B sahneyi oluşturmak için gerekli olan tüm bilgilerin (materyaller, renkler, poligon bilgisi, desen kaplama gibi…) uygun biçimde yazılmasıyla kullanılmaktadır.

vrml nedir

vrml nedir

VRML; 3 boyutlu, etkileşimli vektör grafikleri tanımlamakl için kullanılan bir standart dosya biçimidir, özellikle akılda World Wide Web ile tasarlanmıştır.

Bunun yerini X3d almıştır. Son sürümü “2.0” dır. Biçim türü “3D bilgisayar grafikleri” dir. Standard “ISO/IEC 14772-1:1997” dir.

Biçimin geliştirilmesi Web3D birliği tarafından gerçekleştirilmiştir. İlk sürümü Kasım 1994 yılında tanımlanmıştır. Bu sürüm SGI tarafından geliştirilmiş olan Open Inventor yazılım bileşeninin dosya biçimine ve api’sine oldukça benzemektedir.

VRML herhangi bir metin editörü ile oluşturulabilir,oluşturulan dosyanın uzantısı .Wrl ile bitmelidir.

VRML dosyası bir HTML sayfası içerisine gömülmektedir. Daha sonra VRML görüntüleme eklentileri yardımıyla bu içerik web üzerinden görüntülenmektedir. Kullanıcı oluşturulan sahnelerle VRML’in sağladığı ses, canlandırma, ışıklandırma, klavye fare vb. şekillerde etkileşim kurabilmektedir.

 

VRML (Sanal Gerçeklik Modelleme Dili) 3 boyutlu etkileşimli vektör bilgisayar grafiklerini tanımlamak için bir standart dosya biçimidir. VRML basit bir metin dosyası içerisine 3B sahneyi oluşturmak için gerekli olan tüm bilgilerin (poligon bilgisi, renkler, materyaller, desen kaplama vb.) uygun biçimde yazılmasıyla kullanılmaktadır. Bu VRML dosyası bir HTML sayfası içerisine gömülmektedir. Daha sonra VRML görüntüleme eklentileri yardımıyla bu içerik web üzerinden görüntülenmektedir. Kullanıcı oluşturulan sahnelerle VRML’in sağladığı ses, canlandırma, ışıklandırma, klavye fare vb. şekillerde etkileşim kurabilmektedir.