Bloggerlar, sosyal medya fenomenleri yaşadı! 2016’nın en büyük pazarlama stratejilerinden biri influencer marketing olacak. Peki influencer marketing nedir?

Influencer marketing (hatırlı, etkili pazarlama) sosyal medya da hatrı sayılır kişilere reklam vermek anlamına geliyor.

2016 yılı ve sonrasında trend pazarlama stratejileri arasında yer alan ve alacak influencer marketing ile; milyonlara hitap etmek yerine kitleler üzerinde büyük bir etkiye sahip kanaat önderlerine odaklanarak potansiyel müşterilerinize kısa ve etkili yoldan ulaşabilirsiniz.

Influencer marketing nedir ?

Influencer marketing nedir ?

Dijital çağın tüketicileri, bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce bloglar da dahil olmak üzere bir dizi sosyal medya kanalından diğer kullanıcıların deneyim ve düşüncelerine göz atıyor. Bu durum markaları, potansiyel müşterilerinin bulunduğu bu kanallarda yer alarak satış kararlarını etkilemeye yönlendiriyor. Dijital ortamlarda “hatırlı” diyebileceğimiz birçok takipçisi olan kanaat önderleri toplulukları yönlendirebiliyor. Markaların bu doğrultuda kanaat önderleri ile ortak pazarlama çalışmaları yapmasına ise Influencer Marketing (Hatırlı Pazarlama) deniyor.

Influencer Marketing aslında yeni bir kavram değil. Markalar bir süredir blogger’lar, vlogger’lar, Twitter fenomenleri, Instagrammer’lar gibi farklı platformlarda takip edilen kişilerle ortak çalışmalar yapıyor. Fakat dijitalde artan rekabet, reklam engelleme uygulamalarının gün geçtikçe daha fazla kullanılması ve diğer dijital pazarlama dinamikleri gösteriyor ki; Influencer Marketing önemini gün geçtikçe daha çok artırıyor. Öyle ki bu kavram 2016 yılının dijital pazarlama trendleri arasına girmiş durumda.

Peki influencer marketing nasıl yapılır?

Makyaj ürünleriyle ilgili içerik paylaşan bir blog takip ettiğinizi varsayalım. Bu blogda güncel kozmetik ürünleriyle ilgili bilgiler, videolar paylaşılmaktadır. Büyük bir kozmetik markası da yeni çıkardığı ürünü tanıtmak için blog sahibine yeni ürün özelliklerini, ürün hakkında deneyimlerini yayınlayacağı içerik paylaşmasını ister. Bu şekilde yayınlanan reklama influencer marketing denir.

Influencer Marketing Zararı Var mıdır?

Her gün insanoğlu 1.000’ine yakın reklama maruz kalmaktadır. Bannerlar, markalar, kullandığımız marka isimleri, sosyal medya reklamları gibi bir çok reklama farkında olmadan karşısına çıkmaktadır.Aksine influencer marketing, tüketiciye doğal bir reklam havası vererek içeriğe erişmesini sağlamaktadır.

Influencer marketing, risk almadan para kazanma yoluda denebilir. Neden mi? Nedeni, ürününüze uygun bir sosyal medya fenomeni belirlediğinizde, markaya bir zararı olmayacaktır. Fenomenin kitlesine yapılan tanıtım dağılacak, kitleden kitleye genişleyecek daha fazla kişiye erişim sağlanmasına neden olacaktır.