Growth Hacking Nedir ?

Growth Hacking tanımı için; yeni bir ürünü pazara duyurmak için yapılan çalışmaların ve ürün satışı için girişim şirketleri tarafından geliştirilmiş yaratıcılığı, analitik düşünmeyi ve sosyal alanları kullanan bir pazarlama tekniği diyebiliriz. Growth Hacking yaklaşımının temeli web 2.0 çağının bir pazara girme ve bir fikri yayma yöntemlerinin geliştirilmesiyle atılmıştır.

İnternet ortamında bize keyif veren olaylardan biri de yeni oluşturulan bir projenin başlangıç aşamasıdır şüphesiz… Ancak projeler yapıldıktan sonra başarısızlığa uğrarsa işte o zaman keyfimiz kaçar.

Son yıllarda özellikle Amerika’da internet girişimciliği konusunda iki kavram çok fazla öne çıkıyor. Bu kavramlardan biri “Lean startup “. Diğeri ise “ Growth Hacking “ tir.

Lean startup yalın girişim kavramı anlamına gelmektedir. Yani projenin hayata geçmeden önce belirli metodlarla test edilmesi.

Growth Hacking anlamı ise yayına başlayan internet projelerinin alışılmışlığın dışında,  yüksek analizlerle geliştirilen yöntemlerin büyümesi için yapılan çalışmaları kapsıyor.

Growth Hacker’lar işin özünde online pazarlama yaparlar. Growth Hackerlar pazarlama eko sisteminin bir parçası olarak düşünülebilir. Bu kişiler SEO konfigürasyonu, web sitesi analitikleri, içerik pazarlama ve AB testleri gibi konularda uzman olan kişilerdir. Klasik pazarlamacı gününüzü bölmeye çalışırken Growth Hacker, son kullanıcının ne istediğini anlamanın ve onu hızlı ikna etmenin etkili bir yolu olduğunun farkındadır. Bir Growth Hacker radyo, gazete ve televizyon gibi geleneksel medya kaynaklarına reklam vermek gibi alışıla gelmiş pazarlama teknikleri yerine sosyal medya ve viral pazarlama kaynakları gibi düşük maliyetli, inovatif çözümlere odaklanır.

Ancak yanlış anlaşılmasın, Growth Hacking’i yalnızca erken aşama internet girişimleri değil; LinkedIn, Facebook, Twitter, Dropbox ve AirBnB gibi dev şirketler de kullanmaktadır.

Twitter’ı Kurtaran Bir Growth Hacker’dı!

Twitter’da önceden Growth Hacker olarak görev alan Sean Ellis, Twitter’ın daha yeni popüler olduğu dönemlerde yüksek üye talepleri aldığını ve bu üyelerin bir süre sonra şifrelerini unutarak bir daha giriş yapmadıklarını tespit etti. Artan bu oranlar maalesef ki  Twitter’ın kan kaybetmesine neden oldu.

Sean Ellis bu duruma müdahale etmek için geçmiş verilerini inceleyerek kullanıcılara e-mail, mesaj ve diğer iletişim araçları üzerinden etkileşim kurarak tekrar aktif olarak Twitter platformuna çekmeyi başarmış. İşte gerçeğe dayalı bir Growth Hacking örneği ve başarısı bu dur.

Growth Hacking Planlaması Nasıl Yapılır?

Growth Hacking planlamasında genel hedef SEO başta olmak üzere diğer tüm pazarlama kanallarının çok stratejik bir şekilde kullanılmasıdır. Bu plan üzerinde kullanılan strateji ise hedeflerin sürekli arttırılması ve kısa süre içerisinde ani çıkış yakalayarak tüm stratejilerin geliştirilmesidir. Geliştirilen tüm stratejiler de pazarlama alanında siteye hızlı ve güçlü ivme kazandıracak çalışmalarla gerçekleşecektir.