Dünya devlerinin reklam bütçelerini duyunca çok şaşıracaksınız. Büyük firmalar milyon dolarlık reklam bütçeleri ile kitleleri peşinden sürüklüyorlar.

 

Büyük bütçelerle hazırlanmış reklamlar, kitlelerin hafızasına kolayca etki eder. Dünya devlerinin reklam bütçeleri pazarda büyük bir paya sahipken bir solukta izlediğimiz reklamlar şirketler için milyonlarca dolar anlamına gelmektedir. Son teknolojik gelişmeler ve bilimsel gelişmeler reklamların günümüzde yüksek kalitede yapılmasına olanak tanımaktadır.

 

Reklamlar firmaların büyük kitlelere seslenebilmeleri için büyük öneme sahiptir. Teknolojik özelliklerle çekilen bu kısa tanıtım filmleri şirketler için devasa maliyetler oluşturmaktadır. Listemizde toplanan verilere dayanarak büyük bir marka olan şirketlerin reklamlara ne kadar para harcadığını öğreneceksiniz.

 

Fiat: 1.9 milyar dolar

Dünya devlerinin reklam bütçeleri

Dünya devlerinin reklam bütçeleri

Fiat, yıllardır Chrysler ile birlikte çalışıyor. Bu ilişki İtalyan Otomotiv Holding Grubu Fiat ile Chrysler Otomobil Şirketinin 2014 yılında imzaladığı anlaşmayla resmileşti. 2013 yılında Fiat-Chrysler, reklamlara 1.97 milyar dolar harcadı. Fiat-Chrysler reklam bütçesinin çoğunu, TV reklamları için harcadı.

 

Toyota: 2.09 milyar dolar

Dünya devlerinin reklam bütçeleri

Dünya devlerinin reklam bütçeleri

 

Toyota, 2013 yılında reklama 2.09 milyar dolar harcadı. Bu harcama, Toyata’nın 2012 yılına kıyasla reklam bütçesine % 4.1 oranında artış yaptığını gösterdi. Şirket, bir kez daha reklam bütçesinin büyük bir bölümünü yani; 959 milyon doları TV reklamları için harcandı.

 

American Express: 2.19 milyar dolar

dunya-devlerinin-reklam-butceleri-american-express

AmEx kendi modası ve çekici reklam kampanyaları ile tanınır. Bu kampanyalar ise büyük para gerektirir. American Express’in 2013 yılı harcamaları, 2012 ile karşılaştırıldığında yüzde 5.7 artış kaydettiği gözlenir. Şirket, TV reklamlarına 2.19 milyar dolar, internet reklamlarına ise 1.29 milyon dolar harcamıştır.

 

L’Oreal: 2.34 milyar dolar

dunya-devlerinin-reklam-butceleri-loreal

Fransız merkezli kozmetik devi L’Oreal 2013 yılında, güzel modellerin olduğunu bize hatırlatan reklamlarına 2.34 milyar dolar harcadı. Reklamlarda ünlü yıldızlar L’Oreal’in ürünlerini kullanarak tanıtım yaptı. Şirket, 2013 yılında sadece dergi reklamlarına 872 milyon dolar harcamıştır.

 

Verizon: 2.44 milyar dolar

dunya-devlerinin-reklam-butceleri-verizon

Şimdilerde kablosuz hizmetlere büyük ölçüde odaklanan Amerikan iletişim şirketi Verizon, 2013 yılında reklamlara 2.44 milyar dolar harcadı. Verizon, listedeki diğer şirketler gibi en büyük bütçeyi TV reklamlarına ayırıyor. Şirket, bütçesinin yaklaşık 811 milyon dolarını adını daha geniş kitlelere duyurabilmek için bu tür reklamlara sarf etmektedir.

 

Ford: 2.56 milyar dolar

dunya-devlerinin-reklam-butceleri-ford

2013 yılında Ford, en son sürüm arabaların reklamları için 2.56 milyar dolar harcadı. TV reklamları ise 797 milyon doları geçti. Ford’un toplam harcaması 2013 yılında, 2012’ye kıyasla %12.4 oranında artış gösterdi.

 

Comcast: 3.08 milyar dolar

dunya-devlerinin-reklam-butceleri-comcast

Kuzey Amerika’da bulunan yayın ve kablo şirketi Comcast, geçen yıl dünyada kendi sektörünün en büyük reklam bütçesi olan 3.08 milyar doları kendi reklamlarına ayırdı. Bu harcamanın büyük payı, 901 milyon dolar ile TV reklamlarına aitti.

Procter&Gamble: 2.56 milyar dolar

dunya-devlerinin-reklam-butceleri-procter

Amerika’da reklama en çok bütçe ayıran kurumsal şirket Procter&Gamble, 2013 yılında reklamları için toplam 5 milyar doları hiçe saydı. Şirket bu yüklü maliyetin 1.9 milyar dolarını TV reklamlarına ayırırken, 1.1 milyar dolarını ise dergi reklamları için harcadı.

Çoğu kişi “kalitesiz ürün pazarlayan şirketler reklama öncelik verir” diye yanlış bir görüşe inanıyor. Bu listede saydığımız şirketlerin hemen hemen hepsi bağlı oldukları sektörün bir numaraları konumundadır. Ya da bu olaya farklı bir pencereden de bakabiliriz. Geçmiş yıllarda severek tükettiğimiz yok satan ürünlerin o zamanki reklamlarını gayet iyi hatırlarız. Peki, bu ürünleri pazarlayan şirketler şimdi neredeler, hiç düşündünüz mü? İsimleri, ürünleriyle birlikte tozlu raflarda kaybolup gitmişlerdir. Yıllardır varlığını sürdüren ve kaliteden ödün vermeyen şirketler ise bulundukları konumu biraz da reklamlara borçludur.