dijital reklam ajansı

dijital reklam ajansı

DİJİTAL REKLAM AJANSI

Dijital reklam ajansı , dijital platformlar olan google, web siteleri , sosyal medya ,twitter , facebook , intagram vb alanlarda ölçümlenebilir hizmet verir.

Dijital Reklam ajansları, tv reklamları , radyo , dergi , billboard gibi geleneksel reklam alanları yerine , günümüzdeki trend platformlar olan instagram, dijital websiteleri, dijital haber kanalları , google , arama motorları , facebook vb. sosyal mecraları kullanır.

Dijital reklam ajansının en büyük farkı , yaptığı reklam çalışmalarının ölçümlenebilir olmasıdır. Verdiğiniz bütçeden ne kadar satış gerçekleştiği, kaç erişim veya kaç etkileşim geldiğini ölçerek daha verimli bütçeler ile hizmet alırsınız.

Dijital Reklam Ajansı Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Dijital pazarlama ajansı kullandığı platformlar temelde açık arttırma prensibi ile çalışır. Reklam yapılan platformda ne fazla rekabet olur ise o kadar yüksek ücret ödersiniz. Hedef bütçeniz ile sınırlama Yapabilirsiniz.

Dijital Reklam Bütçelendirme

Dijital alanda reklamlar genellik ile peşin alınır, aylık bir bütçe belirlenir, bütçeniz tamamlandığında ise reklam yayınınız durur. Diğer durumda ise aylık bütçe yerine belirlenmiş bir bütçe hedefinize ulaştığınızda reklam yayınız durur. 3. Durum ise var olan bir bütçeniz ancak belirlenen oranda reklamınız gösterilmedi kalan bütçeniz size iade edilir veya daha sonra kullanılmak üzere hesabınızda kalır.Bütçelendirme konusunda örneklendirelim:

Arama motoru reklamları bütçelendirme ;

Ülkemizde ve dünyadaki en popüler arama motoru motoru google ‘dır.Google reklamlarında dijital reklamlar temel seviye 2 alternatifden oluşur.

  • Keywords “kelime “reklamları;
    Kelime reklamları, bir websitesi veya uygulamanın arama motorunda eşleşen kelime ile arandığında sizin belirlediğiniz kurallar ile gösterilmesidir. Bütçelendirme örneği: bir kitap satıcısısınız; ancak kitap kelimesi tıklama başına 2 tl , ve çocuk kitabı kelimesi 1 tl olsun. Siz 10 bin tl reklamımı devamlı göster ve bütçem bitince reklamı durdur diyebilirsiniz. Veya günlük 1000 TL reklam bütçesini 08.00 – 22.00 arasında göster ve 30 gün boyunca uygula diyebilirsiniz. Dijital reklam ajansı time ayarlaması yapabilmektedir.
  • Adertisement reklamları “Görüntülü Reklamlar”
    Bütçelendirme bu alanda tıklama başına değil, görüntülenme başına alınmaktadır. Bu görüntülü reklamın genellikle marka oluşturma alanında kullanıldığını belirtmekte fayda. Bu reklamlarda youtube.com veya chaber.com vb. seçilmiş google reklam sitelerinde yayın yap diyebiliyorsunuz. Hedef kitleniz sizi görüntülü olarak gördüğünden daha fazla akılda kalıcı oluyorsunuz . Ancak kelime reklamında ki gibi tam arayan kişi yerine birçok kişiye gösterim yaptığınızdan geri dönüş oranınız daha düşük oluyor. Dolayısı ile dijital reklam ajansı ‘na hangi amaç ile reklam vermek istediğini belirtmelisiniz.

Dijital reklam ajansı ve Sosyal Medya

Dijital reklam ajans sosyal medya reklamlarının mantığı diğer dijital platformlarda olduğu gibi açık arttırma ve tıklama oranları ile belirlenir. Bu alanda dikkat edilmesi gereken ve dijital reklam ajansı nı verimli hale getiren eşsiz planlama ve kreatif tasarımlarıdır.

Sosyal medya dijital reklam tasarımın önemi

Sosyal medya dijital reklam ajansı tasarımını intagram alanında bir örnek ile açıklayalım. İntagramda reklam veren bir hastahane olun. rakipleriniz ile birlikte reklam veriyorsunuz, ancak sizin reklam tasarımınız iyi kurgulanmış dikkat çekici bir reklam , gören kişilerin dikkatini çekerek 100 kişiden / 50 tanesi bu reklama tıklıyor olsun. Bu durumda sizin ile aynı bütçeye sahip ve 10 tıklama alan rakibinizden 5 kat daha ucuz reklam vermiş olacaksınız. Ayrıca instagram reklamları puanlama yapar, reklamınız gösterimlerde daha fazla etkileşim aldığında daha yüksek puana sahip olursunuz ve daha fazla daha uygun fiyata gösterilirsiniz. İnstagram veya google gibi arama motorları kaliteli firmalara , bir nevi reklamını yapıp tavsiyede bulunduğu firmaların verimli ve işe yarar olmasını ister.

Bu sayede rakiplerinizde dijital reklam ajansı sayesinde daha verimli ve prestijli reklam yapmış olursunuz.

dijital reklam ajansı enteresan çizgi
dijital reklam ajansları

DİJİTAL REKLAM AJANSI SEÇİMİNİN ÖNEMİ

Dijital reklam ajansı sadece sosyal medya reklam planlaması veya dijital reklam satın alma firmaları değildir. Ki böyle olduğunu düşünüyorsanız diijital reklam ajansı ile çalışmanıza gerek yoktur. Dijital reklam ajans platformlarına kişisel olarak reklam verebilirsiniz. Dijital reklam ajansları ; reklamların tasarımını yapar, bir senaryo oluşturur. Hedef kitlenizi belirleyerek , reklamların hangi yaş grubuna , hangi lokasyona, saat kaçta gösterileceğinin analizi yapar. Bunları bir çok platformlar ile aynı anda yaparak etkileşim ve marka bilinilirliğinizi arttırır.

Dijital reklam ajansı seçiminde.ajansın daha önceki mutlu müşterilerine mutlaka göz atın.