amblemtasarım

amblemtasarım

AMBLEM TASARIMI

Amblem Tasarımı ajansı logo çalışmasında amblem ve tipografi tasarımlarını birleştirerek logo kurumsal kimliğini oluşturur. Logo tasarımı ile amblem farklı çalışmalar değildir. Amblem logo tasarım çalışmasının ilk aşamasıdır. Tipografi ” yazı karekterleri” ile birleştirilen amblem logo kurumsalını oluşturur.

AMBLEM TASARIM STRATEJİSİ

Amblem tasarım ajansı , logo tasarımı hazırlarken logonun neyi ifade edeceği ve nerelerde kullanıcağına bağlı olarak senaryoyu hazırlar. Bu alanda Ödüllü çalışmamız acuad logo tasarımında  amblem arapça “elif” ve çift kartal oluşarak, bütünleştirildiğinde logoda yüksekleri hedefleyen doğru kişiler topluluğu prensibini yansıtmaktadır.

Maskot olarak amblem hazırlamak diğer alternatif kullanım şeklidir. Firmalar reklam ve pazarlama çalışmalarında kullanılmak üzere maskot çalışması hazırlatırlar. Arçelik firmasının çelik robot maskotunun isimi dahi var. Bu firma kurumsalına uygun olmadığı için harici kullanıldı. Ancak bir pet “evcil hayvan ürünleri” satan firmanın logosu için tasarlanan amblem firmanın logosu ile bütünleştirilerek logo kurumsalı içine entegre edildi.

amblem tasarımı

Tipografi Yönetimi

Logo bütünlüğünü oluşturmak için firma kurumsalına özel olarak hazırlanan yazı şekilleri veya yazı karekterine genel olarak tipografi tasarımı denilir. Marka konumlandırma ve oluşturma ajansları sıfırdan kurumsal kimlik hazırladığında, firmanın talebi doğrultusunda firmaya özel yazı karekteri oluşturur. Örneğin; firma ismini abc olsun, oluşturulan yazı karekterini aynı bilgisayarınıza arial.ttf fontu yüklediğiniz gibi abc.ttf olarak lisanslanmış fontu yükleyerek tüm yazışma ve tasarımlarda kullanabilirsiniz.

Amblem tasarımı için hazırlanan tipografi “firmaya özel yazı karekteri” logo kurumsalına güç katmaktadır.

amblem tasarım
amblem tasarımı siyah beyaz

Kullanım Alanına göre Amblem Tasarımı

  • Logo ile birleştirilmiş amblem
  • Logodan bağımsız olarak kullanılan amblem
  • Favicon kullanımı için hazırlanmış , logodan esinlenilmiş amblem
  • Dikey ve yatay kullanım amacı ile revize edilen kullanım alanına göre amblem
  • Pres baskı vb. özel baskı teknikleri için geliştirilmiş amblem

AMBLEM LOGO BÜTÜNLÜĞÜ

Amblem tasarım ; logo da hikayeyi anlatan pencerelerdir. Çoğu zaman amblem grafikler ile tasarlansa da böyle bir şart yoktur. Enteresan Çizgi ajansının logosu ve amblemi tamamen typography ‘den oluşmaktadır. Cocacola örneği de benzer yazıdan oluşan amblem örneğidir. Diğer benzer örnek ise ” Dolce gabbana ” markasının amblemi d ve g harflerinden oluşmaktadır.

amblem tasarımı sketch