ambalaj tasarım

ambalaj tasarım

AMBALAJ TASARIMI

Ambalaj Tasarımı ürünlerin satışını etkileyen çok önemli tasarım öğesidir. Ambalaj Tasarım fiyatları ve Profesyonel Ambalaj Tasarım süreci nasıl olmalıdır. Hangi özellikleri taşıyan ambalaj tasarımları etkili ve profesyoneldir ?

Ürünlerinizi ister internetten isterseniz, parekende olarak müşterilerinize ulaştırın. Hedef kitleniz ürünü raflardan veya internet sitesinden seçerken ilk karar verme noktası ambalaj tasarımıdır. Ürünün ne kadar rakiplerinizden ucuz veya kaliteli olursa olsun , ambalaj tasarımınız mükemmel ve etkileyici olmadan pazardan istediğiniz pazar payını asla alamazsınız.

PROFESYONEL AMBALAJ TASARIMININ ÖNEMİ

Herkesin tanıdığı apple markasının ceosu steve jobs dahi bir yazılımcı veya bilgisayar mühendisi değil dahi bir pazarlama uzmanı olarak kabul gördü. Apple marka ürünleri mücevher kutusu gibi özel kutulara yerleştiren , ürünlerin ambalaj tasarımı konusunda ilk önem veren teknoloji firması adımlarını atarak apple’ı bir dev haline getirdi.

Kozmetik firmalarının satış ve maliyet hesaplamasında, bir bakım kremi markasının ambalaj ve kutu maliyeti 4 dolar iken , şişe içindeki ürünün maliyeti 1 dolar, ürün pazarlama maliyeti 5 dolar dır. Ürünün sektörde en çok satılan ve tercih edilen ürün olduğunu göz önüne alarak;

Krem maliyeti , 1 dolar + (4 dolar ambalaj  + 5 dolar pazarlama ve reklam) özet olarak ürünü sattıran ve sektörde en çok tercih edilmesinin nedeni ürünün rakiplerinden çok daha performanslı olması değil ürünün ambalaj tasarımı ve reklam çalışmalarının en iyi olmasıdır.

Yapılan son pazar araştırmasında, müşteriler market veya magaza reyonundan ürün alırken , ilk baktıkları nokta ürünün ambalajı ve kutusudur. Bu süreç doğal bir sonucu ortaya çıkarmaktadır.

Bir kadın ve bir erkek karşılaştıklarında %90 ‘ı ilk baktıkları fizik, daha sonra karekter oluyor. Genel özetleme de ambalaj tasarımı önemi satışın yüzde 90 ‘nı etkiliyor. Yüzde 10’luk durum ise diğer etkenler ile oluşuyor.

ambalaj tasarım

AMBALAJ TASARIM SÜRECİ

Ambalaj tasarım ajansları bir ürün ambalajını tasarlamadan önce ürün içeriği kalitesi , satış politikası hedef kitle vb. tüm analizleri yapmak zorundadır. Çok fazla tasarım , ekstra maliyet anlamına gelmektedir. Bu maliyet ise ürün pazardaki rekabet politikası ile uyumlu olmak zorundadır.

Ambalaj tasarımı sadece creative özelliklerden rakiplerden aykırı olarak profesyonel olmaz. Ürünün kutulanması, taşıma durumunda ürünü koruması, tasarlanan ambalaj tasarımının üretilebilirliği ve konumlandırılabilirliği noktalarında birçok analiz ve hesap yapılması gereklidir.

Tüm analiz ve pazar araştırmalarından sonra, ürünün tasarım süreci başlar. Ürün tasarımı yapıldıktan sonra ürün ambalaj tasarımı “üretilebilirlik” seviyesinde uygunluğunu görmek için demoları hazırlanır ve ön pazar araştırması yapılır.

Son aşama ise ürün ambalajının baskı veya paketleme kriterlerine göre düzenlenerek hayata geçirilmesidir.

AMBALAJ TASARIMI FİYATLARI

Ambalaj tasarım fiyatları ajansımıza en çok gelen sorulardan biri durumunda. Ambalaj tasarımı fiyatlarının belirlenmesini etkileyen en önemli ve tek faktör maliyettir. Tasarım maliyetleri değişkenlik göstermektedir.

Bu yıl yaptığımız araştırmada internet üstünde birçok kişiye , ajansa, ambalaj tasarım ajansına, veya profesyonel ajanslara ulaştık. Süreç sonunda birçok kişiden teklifler aldık ve bizim dahi kafamız karıştı. Detaylı olarak paylaşmaya karar verdik.

Ambalaj tasarımı fiyatları için belirlediğimiz araştırma konusu;

Yeni formüllü Kadın bakım şampuanı ambalaj tasarımı fiyatı !

İletişim kurduğumuzda gelen ambalaj tasarımı fiyatı için cevaplar :

 • Bir kişi “öğrendik sonra öğrenciymiş ilk defa yapacakmış ”  Cevap: olur yaparız 200 Tl
 • Bir kişi “kim olduğunu öğrenemedik ulaşamadık çünkü :)” Cevap : 400 TL
 • Bir şahıs firması “her işi yaparım türündeydi” Cevap : 500 TL
 • Bir ajans “anadoluda birçok ufak üreticiye iş yapıyor” Cevap: 700 TL ama revizelere ek ücret alırız
 • Ambalaj Tasarım Referansları olan bir ajans Cevap : 1000 TL
 • Başka bir ajans Cevap : ürün adetine göre 1000 TL – 2000 TL arasında
 • Profeyonel ambalaj tasarımı yapan bir ajans  Cevap: Ürün detaylarını paylaşmanızı rica ederim
 • Creative Bir ajanstan gelen Cevap :Ürün özellikleri teknik şartname, ön pazar araştırması ve heef kitle vb. gibi konular hakkında konkur açarak davet edebilir veya ön görüşme için randevu talep ederek, Toplantı neticesinde fiyatlandırma yapabiliriz.

Ambalaj tasarımı fiyatları için : 200 TL ile 10.000 TL arasında fiyatlar aldık. Peki nasıl bu kadar fark oluyor. Durum aslında açık, işini ciddiye alan ajanslar ürünü ie yaraması ve araştırmaların yapılarak tasarlanması gerektiğini biliyor ve maliyet çok fazla artıyor. Ancak diğer şahıs veya firmalar tasarım bedeli altında sizden para talep ediyor ancak, iş ile alakaları yok veya işi biliyorlar fakat ulaşamıyorsunuz.

Biz enteresan çizgi olarak ambalaj tasarım fiyatı konusunda bilgi almak isteyen firmalara tavsiye ediyoruz. Ürünlerinizin ambalajlarına bütçeler ayırın ve bu konuda yatırımlar yapın. Hedef kitlenizi ciddiye alın, çünkü hangi ürünü satıyor olursanız olun , artık tüm müşterilerin seçici ve bilinçli olduğu unutmayın.

ambalaj tasarım ajansı
ambalaj tasarımı

AMBALAJ TASARIMI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 ÖNEMLİ KONU

 1. Tasarım sürecinde ajansını ve bütçenizi doğru planlayın. Bir fabrikada 40 ürününüz var ve ürünlerin 5 farklı boyutları  40x 5 = 200 ambalaj yapıyor. Matematiksel hesapta adetine 100 tl verirsem 20.000 tl, 1000 TL verirsem 200.000 TL tl bütçe çok fazla Aksine durum şu bu ambalaj tasarımı bir defa yaptırıyorsunuz ve bu bütçeyi maliyet fiyatlarına indexler iseniz çok daha verimli hesap yapabilirsiniz.
 2. Ambalaj tasarımının rekabet değerini ve kalitesine önem verin. Ürünlerinizin ambalajı rakiplerinizden daima 1 adım önde olmalı ve baskı partneriniz değişebilir ancak ambalaj tasarımınız standart teknik eriye sahip olmalı. Ürün ambalaj tasarımını teslim alırken baskı formatlarını kontrol edin mutlaka.
 3. Ekonomi ve maliyet; tüm ürünler zor piyasaya koşullarında çok fazla rekabet etmek zorunda. Dolayısı ile en kaliteli ürünü en uygun fiyat politikası ile satmak zorundasınız. Ürün ambalaj tasarımı kreatif olduğu kadar baskı ve paketlemeye uygun ekonomik kriterler göz önüne alınarak yapılmalıdır. Gereksiz maliyetlerden mutlaka kaçının.
 4. Ürün ve firma kişiliğini yansıtma; ürünlerinizi rakip ürünlerin yanına koyun ve kişisel olarak ben bu ürünü diğerlerine tercih eder miyim diye sorun. Unutmayın ürünleriniz piyasaya rakiplerinizin yanında yer alacak, sizin tercih etmediğiniz ürünü müşterinizin de tercih etmeyeceğini varsayabilirsiniz.
 5. Ürünler ambalaj tasarımlarını, satılacağı pazara göre konumlandırın ve stratejilerini tasarım aşamasında iken ajansınız ile planlayın. Gerekirse profesyonel ajanslardan yardım ve danışmanlık alın. Ürün fotografları ve posterlerinin tasarım aşamalarına , konumlandırma alanlarına dikkat edin ve analizlerinizi planlayın.